Fórum o integrácii: Malý trh sociálnych inovácií v košickej Tabačke

Sociálne inovácie, nové technológie či dobré jedlo. To sú slová, ktoré sa nám väčšinou nespájajú s utečencami, Rómami, či bezdomovcami. My sme sa to rozhodli zmeniť.

Nielen v zahraničí, ale aj u nás už existujú úspešné podniky a koncepty, ktoré zapájajú ľudí zo znevýhodneného prostredia do moderného sveta. Technologické firmy vo svete sa spojili do iniciatívy Techfugees a spoločne s utečencami vymýšľajú technické riešenia, ktoré im uľahčujú život. Vo Viedni vznikla reštaurácia Habibi and Hawara, kde utečenci varia pre Viedenčanov skvelé jedlá.

Aj na Slovensku už máme iniciatívy, ktoré robia podobné alebo úplne jedinečné veci, aby zlepšili spolužitie nás všetkých a dali šancu ľuďom, ktorí to majú v živote ťažšie. Sú to aktívni sociálni inovátori, ktorých predstavíme vo štvrtok a v piatok  12. - 13. októbra v košickej Tabačke Kulturfabrik, na podujatí Fórum integrácie.

„Veríme, že aj v práci s utečencami, bezdomovcami a Rómami sa dá nájsť veľa inšpiratívnych prístupov a že sociálni inovátori sa môžu navzájom inšpirovať a učiť, bez ohľadu na to, že pracujú s rôznymi cieľovými skupinami.“, povedala Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva. 

Fórum integrácie organizuje Liga za ľudské práva už štvrtý rok, tentoraz po prvýkrát v Košiciach. Je to priestor, kde sa stretávajú štátne orgány, mimovládne organizácie a ďalší odborníci pracujúci s utečencami a vymieňajú si skúsenosti a hľadajú nové riešenia. Tento rok sme sa rozhodli preniesť Fórum do Košíc a  otvoriť ho verejnosti, aby mala možnosť spoznať zaujímavé iniciatívy a projekty občianskej spoločnosti. „Dúfame, že to ukáže iný obraz práce s utečencami, taký ktorý hovorí o tom, ako sa veci dajú robiť, keď sa stretne skupina aktívnych a šikovných ľudí s nápadmi, ktorým nie je ľahostajné, čo sa okolo nich deje.“, dodala Števulová.

Program nájdete TU.

 

 

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 05.10.2017 10:33
Upravené: 23.12.2021 09:28

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001