Domkáči privolávajú tretím cédečkom ducha Vianoc

Čarovné Vianoce môžu zažiť Košičania už 28. novembra. Rovnomenné CD s jedenástimi vianočnými piesňami a desiatimi vinšami totiž práve v tento deň uvedú do života na benefičnom koncerte v košickej Historickej radnici. Spolu s priateľmi a podporovateľmi ho nahrali členovia Domko Bandu z Domova sociálnych služieb Košického samosprávneho kraja DOMKO. Program, obohatený hosťovaním známych košických spevákov a muzikantov,  začína o 16,30 hod. Vstup je pre širokú verejnosť voľný.

„Je to už naše tretie cédečko. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch, s populárnymi a ľudovými piesňami, toto je iné nielen tematikou. Do nahrávania sme zapojili celé DOMKO, vrátane zamestnancov. A kto nespieval, aspoň vinšoval. Mám z toho obrovskú radosť a dúfam, že budeme inšpirovať aj iných, pretože neviem o podobnom zariadení na Slovensku, kde by sa darilo s klientmi vytvoriť na profesionálnej úrovni niečo také úžasné,“ povedal s neskrývanou hrdosťou riaditeľ DOMKA Martin Vatra. Vydať CD  sa podarilo vďaka finančnej podpore K13 a vlastným prostriedkom občianskeho združenia Domko v umení.


Hudobnej dramaturgie a réžie sa opäť ujali terapeuti Svetlana Martiňuková a Pavol Jeňo. Okrem stabilných členov Domko Bandu - speváčok Aďky Baranovej, Zuzky Kondášovej, Števky Vaňkovej a Peti Vaškovej, speváka Miška Bíleho, bubeníka Vladka Hreška a speváka a gitaristu Vladka Juriča, si na ňom zaspieval aj nováčik Peťo Borovský. Ako doteraz, speváci sa mohli oprieť o pomoc a profesionálne výkony muzikantov -  Petra Tomka, Mária Gapu Garberu a Jána Kopčáka. „Samozrejme, nie je to superdokonalé, ale veľmi silné práve svojou maximálnou autenticitou. Chceli sme CD urobiť práve také, aby predstavilo našich geniálnych chlapcov a dievčatá. Lebo oni sú fakt veľmi dobrí,  dali do toho obrovskú vôľu a chuť, a je to tam cítiť. Je to spojenie nás všetkých, našej vianočnej energie pre svet,“ priblížil nový prírastok do domkáčskej diskografie Pavol Jeňo, ktorý ešte ako dobrovoľník prišiel s nápadom zviditeľniť na hudobnom nosiči skryté talenty.

Na cédečku však poslucháči nájdu aj speváčku Annu Gaju a profesionálny umelecký hlas sólistu košickej opery Jaroslava Dvorského. Málokto vie, že dvojča známejšieho Miroslava a brat staršieho Petra sa dlhodobo zapája do rôznych projektov podporujúcich umeleckú tvorivosť hendikepovaných ľudí. Znalých preto neprekvapí, že prijal pozvanie vystúpiť aj v programe a pokrstiť nové CD. Na benefičnom koncerte okrem neho vystúpia aj zakladajúci členovia skupiny Peter Bič Projekt Dáša a Matúš Pavlíkovci. Špeciálne prekvapenie si pripravil bubenícky orchester z DSS Hrabiny v Novej Bani.

Podľa vedúcej úseku starostlivosti o prijímateľa sociálnej služby DOMKA Danice Kluskovej je tvorivá umelecká činnosť pre rozvoj osobnosti klientov veľmi dôležitá a prínosná: „Získavajú nové schopnosti, sebadôveru a majú motiváciu sa zlepšovať, okrem iného aj v zdokonaľovaní reči. Cenné je, že sa navzájom inšpirujú a príkladom ťahajú ďalších.“ Ocenila prístup kolegu a kolegýň, ktoré pomohli pri príprave a nahrávaní a tiež finančnú podporu K13, vďaka ktorej mohli pripraviť aj vlastné divadelné predstavenie a podporiť výtvarnú a fotografickú tvorbu.

Fakt, že príklady tiahnu, potvrdil aj P. Jeňo: „Po dvoch predchádzajúcich cédečkách sa osmelili aj ľudia, od ktorých sme to vôbec nečakali. Dokázali sa vypnúť k výkonom, z ktorých až nabiehajú zimomriavky,“ prezradil. „Máme dokonca skladbu v ktorej spievajú kuchárky, upratovačky, náš údržbár a všetky ´tety´ terapeutky. Obal tiež navrhol a nakreslil náš klient Edo Fehér, ostatní mu pomáhali. Celé nám to dala graficky dokopy a pomohla aj so spevom a pri nahrávaní naša kamarátka Alexandra Urbančíková.“

Podľa Jeňových slov je v porovnaní s predchádzajúcimi nahrávkami citeľný posun: „Naši speváci a speváčky sa stali odvážnejšími, utiahli už aj sólové skladby. Lepšie ladia, menej som ich musel upravovať. Je to autentickejšie. Sú to na 100 percent oni, tak, ako spievajú.“ Jeho kolegyňa Svetlana Martiňuková pripomenula, že pre domkáčskych hudobníkov je to navyše veľmi cenná skúsenosť: „Robíme to s nimi a hlavne pre nich. Aby mali zmysluplný zážitok, ale tiež, aby pochopili, že nič neprichádza samé od seba, že na všetko pekné a dobré treba vynaložiť veľa námahy. A že potom môže prísť dobrý pocit.“ Aj preto nestráca motiváciu hľadať tému pre ďalšie CD, ktorého sa možno dočkáme opäť o rok. „Hovorila som si, že toto bude posledné, ale keď vidíte ako ich to posúva, nedá mi. Máme už niečo pripravené, ale zatiaľ nechcem nič prezrádzať,“ dodala.

Autor/zdroj: Vierka Horniaková
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 27.11.2017 13:48
Upravené: 23.12.2021 09:30

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001