Darovali krv priamo na Úrade Košického samosprávneho kraja

Referát zdravotníctva odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Úradu Košického samosprávneho kraja (U KSK) zorganizoval dnes v spolupráci s Národnou transfúznou službou Košice akciu na podporu darovania krvi. V priestoroch regionálnej samosprávy darovali krv zamestnanci Úradu KSK, zamestnanci z okolitých inštitúcii, ale aj bežná verejnosť.

Cieľom takýchto podujatí je inšpirovať potenciálnych darcov krvi, a to hlavne mimo oficiálnych odberných miest na Národnej transfúznej službe (NTS). Mobilné odbery krvi sa na Košickom samosprávnom kraji organizujú minimálne 2 krát za rok.

„Môj prvý odber krvi sa skončil kolapsom, ale to ma vôbec neodradilo a dnes sa považujem za pravidelného darcu krvi. Potvrdzujem si svoje zdravie, pomáham iným,“ hovorí Martin Istvan, kolega z referátu zdravotníctva.

Po povinnom vyplnení dotazníkov, zdravotná sestra potenciálnym darcom vzala vzorky na základné vyšetrenie, následne ich prevzala lekárka, ktorá vyhodnotila testy a darcovia sa postupne mohli posúvať na lôžka k samotnému odberu. Dana Alezárová z odboru investícií je už v kresle darcu ako doma a „púšťať žilou“ je u nich generačná téma. „Vždy som obdivovala moju mamu, ktorá bola pravidelnou darkyňou krvi a keď sa vrátila z odberu s modrinami na rukách, aj tak sa dokázala postarať o rodinu. Hovorím o darovaní krvi aj so svojimi deťmi a myslím, že aj moje dcéry raz budú v našej rodinnej tradícii pokračovať.“

Darovanie krvi nevynechal ani Ján Jacko z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR v Košiciach, ktorý je už takmer 35-násobný darca.

V zime sú podľa lekárky Kataríny Lakatošovej z NTS ľudia viac vyraďovaní z darovania krvi, ako v iných obdobiach roka. „Je to prirodzené, pretože aj obyčajná nádcha je kontraindikáciou na darovanie krvi. Vyraďujeme aj nepripravených darcov, ktorí sa pred odberom nenajedia, sú smädní, majú zahustenú krv. Ale tí vyradení sa po nejakom čase vrátia a to je tiež dobré znamenie, že človek má k tejto humánnej myšlienke veľmi blízko.“

Darovanie krvi v priestoroch regionálnej samosprávy sa uskutočnilo pred oficiálnou Valentínskou kvapkou krvi, ktorú od pondelka 13. februára odštartuje Slovenský Červený kríž. S päťtýždňovou kampaňou sa spájajú mobilné odbery krvi, náborové workshopy či simulované odbery krvi vo všetkých väčších mestách a mnohých obciach Slovenska. Cieľom kampane je rozšíriť rady pravidelných darcov krvi a získanie prvodarcov z radov mladých ľudí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor/zdroj: Katarína Jantošovičová
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 09.02.2017 11:00
Upravené: 22.12.2021 16:27

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001