Veľkonočnou výstavou výrobkov lámeme bariéry

Dvadsaťdva zariadení sociálnych služieb prinieslo na veľkonočnú výstavu originálne výrobky svojich klientov. Kraslice, zajačiky, barančeky, korbáče, ale aj tkané koberce, ozdobné vankúše či veľkonočné prestieranie ste mohli nájsť na dnešnej výstave na Úrade Košického samosprávneho kraja(KSK). Zorganizoval ju odbor sociálnych vecí a zdravotníctva KSK.

Klienti zo zariadení sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je kraj, sa takto prezentujú dvakrát ročne – na Vianoce a na Veľkú noc. Počas terapie prácou zhotovujú typické výrobky, ktoré si na tejto výstave môžete kúpiť za symbolické peniaze. „Vždy sa veľmi tešia, že môžu niečo spraviť. Sami prichádzajú s nápadmi, ako a čo vyrobiť. Okrem manuálnej zručnosti, ktorú si zlepšujú počas ergoterapie, aj nad výrobkom rozmýšľajú. Baví ich maľovať, miešať farby, preto na našich výrobkoch vidieť aj trošku z ich vnímania sveta,“ zhodnotila prístup klientov Domova sociálnych služieb Subsídium v Rožňave Viera Sarvašová.

Už tretí rok s týmto zariadením spolupracuje aj bývalá pedagogička Edita Hubertová. „Ako dobrovoľníčka pomáham sociálnym pracovníkom najmä s metodikou ich práce. S klientami som však v priamom kontakte pri rozhovoroch, na prechádzkach a vidím, že akákoľvek činnosť, ich vracia do života. Aj keď už nie aktívneho, ale pomáha im začleňovať sa.“

KSK dlhodobo podporuje domovy sociálnych služieb aj pri organizovaní takýchto prezentácií. „Za 10 rokov sa zariadenia sociálnych služieb zmenili zo zdravotníckych na sociálne. Nezabezpečujú v nich iba základné potreby, ale podporujú aj iné aktivity na to, aby klienti žili plnohodnotný život. Takýmito prezentáciami lámeme bariéry v hlavách ľudí. Naďalej je našou prioritou rozvíjať činnosti domovov sociálnych služieb (DSS) a jednou z možností je ponúknuť klientom prácu, ktorou môžu vytvoriť niečo vlastné. Ak si ľudia vyrobené ozdoby aj zakúpia, podporia tak ich snahu a činnosť jednotlivých zariadení,“ hovorí Zuzana Jusková, vedúca odboru sociálnych vecí a zdravotníctva KSK.

Prvýkrát sa na výstave prezentovala aj neziskovka DOSOS Sobrance. „My sme tu prvýkrát, ale páči sa nám atmosféra a to, že si môžeme povymieňať aj skúsenosti s ostatnými sociálnymi pracovníkmi – nielen pri témach ergoterapie, ale aj pri iných činnostiach, ktoré poskytujeme. Naši klienti pri tvorbe ožívajú – okrem rozvoja jemnej motoriky, ich vieme aj motivovať ku kreativite. Stačí im len počuť o naplánovaných aktivitách, sami sa tešia na spoločne strávený čas a na výrobky, ktoré vznikajú pod ich rukami,“ vysvetľuje Silvia Vaľková

Verejnosť má možnosť spoznávať prácu klientov zo zariadení v priestoroch Regionálneho informačného bodu na Hlavnej ulici 48 v Košiciach. Tam nájdete aj sviečky, ikebany, koberce, pohľadnice, ktoré vyrábajú počas celého roka.

 

 

Autor/zdroj: Katarína Jantošovičová
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 21.03.2016 13:00
Upravené: 22.12.2021 15:49

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001