Liečba schizofrénie umením

V Divadle Nová scéna v Bratislave sa dňa 14. októbra 2015 uskutočnila najväčšia československá výstava originálov obrazov pacientov so schizofréniou pod názvom Tvorba lieči. Do tejto výstavy boli vybraté aj diela klientov Zduženia príbuzných a priateľov „Radosť“ – Rehabilitačného strediska pre ľudí s duševnými poruchami Ing. Vladimíra B., Michaely V. a Mariky K..

Vystavených je 40 diel od 17 autorov z rôznych kútov Slovenska aj Česka. Výstava ponúka prehliadku najrôznejších techník - olejomaľbu na plátne, enkaustikou (maľovanie voskom a žehlenie), kresby fixou ale aj netradičnú kombináciu maľby s asamblážou (aplikácia rôznych dekoračných predmetov priamo na povrch obrazu).

 

Čo o svojich dielach povedali autori?

"Obraz Šikmá veža som maľovala podľa predlohy. Veža je trochu šikmejšia ako v reály a to preto, lebo som ju takto videla. Pri maľovaní tohto obrazu som mala dobrý pocit, ukľudňujúci. Maľovanie mi totiž pomáha dostať zo seba napätie, úzkosť, nepokoj. Občas sa mi podarí vyjadriť kreslením aj svoje emócie. Tento obraz je maľovaný chladnejšími farbami, preto na mňa pôsobí ukľudňujúco.

Obraz Párik v objatí vyjadruje lásku. V tomto obraze som použila teplejšie farby, ktoré k tomu aj pasujú, keďže je to spojené s láskou. Maľovaniu sa venujem od detstva a často pre mňa predstavuje únik do iného sveta. Takisto mi rozvíja fantáziu, dodáva ďalšie nápady a rozširuje prehľad o svete." (Miška)

"Namaľoval som dva obrazy a to Krajinku so skalou a Zátišie s rybkami. Už ako malé dieťa som maľoval. Prvú olejomaľbu som namaľoval ako 13 ročný. Rád maľujem. Maľujem preto, aby som mal dobré pocity z maľovania a z činnosti. Najradšej maľujem budovy. Som rád keď si niekto pozrie obrazy, ktoré som namaľoval. Nemám výtvarne vzdelanie, len na základnej škole som mal výtvarnú výchovu, kde sa nám učiteľka snažila vysvetliť, aby sme mali pozitívny vzťah k výtvarnej výchove. Maľovanie mi zlepšuje vizuálnu predstavivosť, vizuálnu pamäť a vyvoláva pozitívne pocity. Rád chodievam na výstavy do galérii našich či zahraničných autorov. Keď si pozriem ich obrazy mám radosť z ich výtvarného diela a užitočne využijem čas. Pri maľovaní mám pocit dobre vykonanej činnosti, a ak sa mi podarí pekný obraz, aj dobrý pocit z vykonanej práce." (Vlado)

 

 

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 30.10.2015 10:03
Upravené: 22.12.2021 15:37

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001