Zážitkový vlak Revolution Train zastaví v Spišskej, Košiciach aj Michalovciach

Vyše 500 stredoškolákov zo župných škôl denne navštívi vlak, ktorý revolučným spôsobom upozorní na závislosti prostredníctvom skutočných príbehov.

Z Českej republiky na východné Slovensko docestuje vlaková súprava, ktorá je upravená na edukačné účely. Protidrogovú osvetu šíri zaujímavým a moderným spôsobom. Odborné informácie sú odprezentované prostredníctvom zážitku i skúsenosti. Na palube vlaku stredoškoláci v multimediálnom priestore uvidia osud skupiny mládežníkov, ktorá zažije automobilovú nehodu pod vplyvom alkoholu, nasledujú diskusie a šírenie osvety, ale aj vysvetlenia od odborníkov. Projekt pokračuje aj ďalej na školách, kde sa v náväzných programoch dozvedia viac o zvyšovaní povedomia o trestnoprávnej zodpovednosti, ochrane detí pred závislosťami a hlavne, o  rozvoji zdravého spôsobu myslenia.

„Tento špeciálny vlak je príkladom toho, že najlepšie je raz vidieť a zažiť ako stokrát počuť. Téma závislostí, ale aj predávkovania sa študentom ponúka v jazyku im blízkom. Cestujúcimi sú deti a mládež vo veku 12 až 17 rokov. Tí radi objavujú a skúšajú na vlastnej koži, žiaľ, aj situácie, ktoré môžu skončiť tragicky nielen pre nich. Vďaka župe si tento unikátny vlak urobí zastávku aj v Spišskej Novej Vsi, Košiciach a Michalovciach, kde ponúkne zážitok pre vyše 1500 študentov krajských stredných škôl, Verím, že 100 minút vo vlaku prinesie nový pohľad na tému závislostí a po čase aj potrebný efekt, “ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Dočasnou stanicou pre Revolution Train  bude už v stredu 17. 4. Spišská Nová Ves, odkiaľ ho vypravia do Košíc, kde zastaví vo štvrtok 18. 4. V Košickom kraji budú jeho konečnou stanicou Michalovce, a to v piatok 19. 4.

Projekt úspešne funguje v susednej Českej republike, jeho domovskou stanicou je Praha. Odkiaľ vyráža na turné na základe dopytu od miest a škôl. Autorom myšlienky je Pavel Tůma z neziskovej organizácie Nadační fond Nové Česko. Nápad sa zrodil ako osveta na základe vlastnej skúsenosti, keď ho tvrdé drogy pred rokmi pripravili o kamaráta. Cieľom preventívneho programu je zapôsobiť na všetky ľudské zmysly a podporiť tak pozitívne životné voľby.

Základom programu je multimediálna vlaková súprava a interaktívne zážitkové vzdelávanie. Súprava má 300 ton, pričom vlak je dlhý 165 metrov. Projekt zároveň zbiera dáta, ktoré môžu mestá využiť pri protidrogovej prevencii. Okrem Slovenskej a Českej republiky vlak vyráža aj do Poľska a Nemecka. V mestách projekt preškolí odborníkov a získava spätnú väzbu. Viac o projekte sa študenti aj rodičia dozvedia na REVOLUTION TRAIN.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Mgr. Jana Jánošíková
Vytvorené: 16.04.2024 13:25
Upravené: 16.04.2024 13:30

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001