Minister školstva Branislav Gröhling povzbudil ľudí k očkovaniu aj na východe Slovenska

Ministerská kampaň „Za otvorené školy“ pokračuje aj na východnom Slovensku. Pripojili sa k nej zriaďovatelia škôl v Košiciach - predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. V rámci kampane minister školstva Branislav Gröhling poukazuje na dôležitosť očkovania najmä pre zachovanie prezenčného vyučovania v školách.

Všetci chceme, aby sa žiaci vzdelávali v triedach so svojimi spolužiakmi. Preto je potrebné dosiahnuť kolektívnu imunitu. Od miery zaočkovanosti totiž závisí, v akom režime budú školy fungovať.

Podľa údajov NCZI je práve na východnom Slovensku najnižšia zaočkovanosť. V Košickom kraji je na úrovni 34,75%: Košice – 44%, Košice okolie – 35%, Gelnica – 29%, Michalovce – 33%, Rožňava – 35%, Sobrance – 34%, Spišská Nová Ves – 34%, Trebišov – 34%.

„Práve okresy s nižšou zaočkovanosťou sú najviac ohrozené, aj čo sa týka škôl. Môže tu vzniknúť viac ohnísk, a to aj na školách. Znamená to, že by sa zatvorili triedy a žiaci by išli na dištančnú výučbu. Všetci ale chceme, aby sa žiaci vzdelávali v školách a vieme, že je to pre nich to najlepšie prostredie. Preto by som chcel vyzvať všetkých, ktorí váhajú, aby dôverovali odborníkom, epidemiológom či vedcom a využili očkovanie, tak ako už 2,3 milióna Slovákov. Všetkým, ktorí tak už urobili, patrí veľká vďaka,“ vysvetlil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Aby sme zabránili šíreniu Delta variantu na školách, ktorý môže viesť k dištančnej výučbe, dva týždne pred začiatkom nového školského roka vyzýva na očkovanie i predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka: „Stredné školy v Košickom kraji boli v minulom školskom roku zatvorené najmenej šesť mesiacov. Som rád, že tento raz budú opatrenia cielené a lokálne. Naši stredoškoláci stoja pred jedným z prvých „dospeláckych“ rozhodnutí, či sa dať alebo nedať zaočkovať. Práve od množstva zaočkovaných žiakov v triede bude závisieť spôsob vyučovania v prípade, že sa medzi spolužiakmi vyskytne pozitívne testovaný. Verím, že túto zodpovednosť naši mladí premenia. Cením si, že dôležitosť očkovania si uvedomujú aj zamestnanci škôl. Z celkového množstva v kraji sa ich zaočkovalo už 64 percent. Som rád, že zaočkovanosť personálu na školách je vyššia než priemer v bežnej populácii a prajem si, aby toto číslo aj naďalej rástlo.“

Očkovanie považuje za dôležitý nástroj na ochranu zdravia aj primátor mesta Košice Jaroslav Polaček: „Mesto Košice je najväčším školským zriaďovateľom. Počas uplynulého roka sme robili všetko preto, aby sme dokázali odbremeniť  rodičov a zachovať vyučovací proces v čo najväčšej možnej miere. Očkovanie je najúčinnejším nástrojom ochrany pred ochorením. Aj preto sme v spolupráci s Bratislavským magistrátom spustili kampaň na podporu očkovania. Rešpektujem názory všetkých ľudí, no dôverujem odborníkom a zároveň verím, že bezpečnosť našich detí je pre všetkých na prvom mieste. Apelujem teda na všetkých, ktorí zvažujú, aby sa dali očkovať, chránili seba aj blízkych, aby naše mesto žilo aj naďalej.

 

Autor/zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 19.08.2021 12:57
Upravené: 02.02.2022 16:55

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001