Študenti navrhli lampy, ktoré sa možno uchytia aj v praxi

S projektom nového systému verejného osvetlenia získali študenti Strednej odbornej školy automobilovej v Košiciach 2. miesto na nedávnej súťaži organizovanej Východoslovenskou distribučnou (VSD). Navrhli lampy, ktoré reagujú na pohyb áut. Majú šancu, že sa ich projekt uchytí aj v praxi.

V súčasnosti riešia obce problém spotreby elektrickej energie verejného osvetlenia tak, že ho v určitých časových intervaloch úplne vypínajú. Pri zníženej viditeľnosti je tak ohrozené zdravie a bezpečnosť obyvateľov.

Študenti školy  Dávid Seman, Kristián Čičvák a Peter Karabáš s majstrom odborného výcviku Františkom Hegedüsom systém v projekte spracovali na modeli, ktorý funguje na platforme infračervených snímačov pohybu.

„Pouličné lampy budú svietiť celú noc len na 10 percent výkonu. V okamihu zaznamenania pohybu osoby na chodníku, alebo automobilu, sa svetlá plynulo rozsvietia na 100 percent výkonu. Akonáhle sa osoba vzdiali z dosahu senzora, osvetlenie opätovne prechádza do úsporného režimu 10 percent. Podobná situácia môže nastať aj v priebehu dňa, pokiaľ sa náhle zamračí a poklesne denný jas,“ vysvetľuje Hegedüs.

Ušetria polovicu nákladov

Projekt je spracovaný na verejné osvetlenie obce Sirník v okrese Trebišov. „Návrh bude zaradený ako alternatívne riešenie osvetlenia obce. Predbežný odhad je, že úspora na elektrickej energii bude minimálne 50 percent. Starosta Sirníka je z projektu nadšený,“ vysvetľuje riaditeľ SOŠ automobilovej Jozef Eperješi.

Starosta: Pre obec výhodné

Starosta Sirníka Viktor Kalán uviedol, že finančne je to pre obec výhodné. „Nevylučujem, že túto alternatívu verejného osvetlenia uvedieme do praxe. Na to je však ešte potrebný aj súhlas poslancov. Tieto technológie zaznamenávajú rýchly progres a je pravdou, že majú obce momentálne nákladné verejné osvetlenia. Mne sa tento návrh páči,“ uviedol Kalán.

Autor/zdroj: Stredná odborná škola automobilová
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 19.03.2018 10:30
Upravené: 23.10.2021 14:22

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001