Školské putá predviedli košickí gymnazisti v Turecku
V poradí už šiesty výmenný pobyt absolvovali študenti z Gymnázia na Alejovej ulici v Košiciach. Tentokrát boli v meste Manisa v Turecku. Pobyt bol organizovaný v rámci projektu Erasmus+. Táto medzinárodná spolupráca s piatimi školami podobného typu v Bulharsku, Taliansku, Rumunsku, Turecku a Španielsku trvá už tretí rok a je zameraná na forenzné debaty a kreatívne divadlo.
Hlavnou činnosťou stretnutia v Turecku bol turnaj v interpretácii duo formátu forenzných techník, ktorý je na Slovensku prakticky neznámy, ale zato veľmi populárny v USA a vo Veľkej Británii. „Pri duo formáte dvojica žiakov nacvičí a prednesie sedem až desať minútový úryvok z literárneho diela, pričom sa snaží všetky myšlienky a pocity zdôrazniť intonáciou, rytmom a pohybom a interpreti by sa počas vystúpenia na seba nemali pozerať ani sa dotýkať,“ vysvetlila Alena Bačišinová, školská koordinátorka projektu.
Košickí gymnazisti sa v tureckej Manise predstavili s dramatickým spracovaním príbehu Anny Frankovej a zábavným pozorovaním zo školského prostredia pod názvom „Školské putá.“ Za svoj výkon boli odmenení titulom za najlepšiu výslovnosť a za najlepšie scénické vyjadrenie pocitov. Najlepšie herecké výkony podali domáci interpreti. Okrem dua naši žiaci nacvičili spolu s domácimi talentovanými hudobníkmi skladbu „Nothing else matters“ a tiež vystúpili s prednesom poézie a prózy.
Turecká škola Fatih Amadolu Lisesi pod vedením koordinátorky Ayşe Nur Canuyar pre nás pripravila bohatý kultúrno - vzdelávací program. Najsilnejším zážitkom bola imitácia tureckej svadby so všetkými zvykmi a tradíciami, s ktorými sme sa zoznámili po bohatej recepcii s množstvom tradičných dobrôt z kuchyne tureckých rodín. Počas „ svadobného obradu“ domáci žiaci oblečení do pestrofarebných tradičných kostýmov „oženili“ Viktora z talianskeho tímu s Bulharkou Mirenou. Večer ukončila veselá zábava a rytmické tance na tureckú hudbu.
„Naši známi sa nás pýtali, či sa do Turecka nebojíme ísť kvôli napätej politickej situácii v krajine a tiež kvôli teroristickým útokom. Našťastie na náš pobyt máme len tie najkrajšie spomienky a po šiestich dňoch sme odchádzali domov veľmi dojatí tureckou pohostinnosťou a ústretovosťou. Veríme, že s našimi novými priateľmi budeme naďalej udržiavať kontakty prostredníctvom sociálnych médií a už aj plánujeme ich návštevu u nás v Košiciach,“ povedal Vladimír Durňák, študent košického gymnázia. „Po odchode z Manisy sme si ešte užili pobyt v Istanbule, ktorý je nádherným multikultúrnym historickým a zároveň moderným mestom, kde sa Európa stretáva s Áziou,“ dodala Viktória Iglodyová.
Mladí Košičania si spolu so študentmi z ďalších 4 krajín prezreli aj historické pamiatky v Sardes, Heraklione, Efeze, Ladiokei, turistické centrá Kusadasi, Sirince a Izmir, ale aj výnimočné prírodné kúpele Pamukkale. Turecko bolo po Španielsku, Grécku, Taliansku a Rumunsku ďalšou krajinou, ktorú navštívili. K naplneniu projektu ostáva záverečné stretnutie v Bulharsku na Jazykovom Gymnáziu v meste Loveč.
Cieľom projektu je predovšetkým komunikáciu prostredníctvom sociálnych médií a výmenných pobytov, pričom príprava a tvorba prezentácií ako aj debaty v anglickom jazyku na rôzne témy a samotný pobyt, sú výborným spôsobom a možnosťou zdokonaľovania znalosti cudzieho jazyka.
„Pre našu školu je dôležitá internacionalizácia vzdelávania a podpora hodnôt ako sú otvorenosť, spolupráca, vymieňanie si skúseností a medzikultúrne porozumenie. Pri podobných stretnutiach sme pyšní na to, ako dobre jazykovo zdatní sú naši žiaci a ako sebavedomo dokážu prezentovať naše mesto a krajinu ako turistické destinácie,“ povedala na záver Alena Bačišinová.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
31.05.2017 13:57
Upravené:
19.10.2021 17:31