Šantenie s vláčikmi na dopravnej priemyslovke v Košiciach

Široká verejnosť si môže vychutnať krásu malých vláčikov, ktoré „ožijú“ od pondelka 20. do piatku 24. júna 2016 na modelovom koľajisku Strednej priemyselnej školy dopravnej (SPŠD) na Hlavnej ulici 113 v Košiciach. Rôzne vlakové súpravy budú jazdiť najmä pre deti, aby sa odreagovali pred koncom náročného školského roka a hraním sa naladili na letné prázdninové šantenie. Každý deň od 16.00 do 19.00 hod. bude na modelovom koľajisku s rozlohou 27 m2 premávať približne 20 vlakových súprav.

Modelové koľajisko na SPŠD postavili najmä študenti školy a prioritne slúži ako praktická pomôcka pri výučbe predmetov zameraných na železničnú dopravu. Verejnosť môže na malom priestore vidieť históriu aj súčasnosť vlakovej dopravy a jej rozmanitosť. Na trati sa budú míňať osobné vlaky s nákladnými, v staniciach zastanú historické súpravy ťahané parnými rušňami aj súčasné moderné rýchliky. Každý deň bude po koľajisku premávať približne 20 vlakových súprav, ktoré sa budú v priebehu týždňa obmieňať. Zaujímavosťou bude historická súprava ťahaná rušňom Saxonia. Jeho reálna predloha vznikla ešte v ranom období železníc, teda v roku 1838 (britský inžinier a priekopník železníc George Stephenson zostrojil prvý vysokorýchlostný parný rušeň s názvom Rocket v roku 1829) v Nemecku a mala charakteristický tvar prvých lokomotív. Slúžila na trati Lipsko – Drážďany.

Na koľajisku sa predstaví aj zástupca súčasnej éry a bezpochyby ťahák akcie - moderná súprava Českých dráh známa pod obchodnou značkou Railjet, ktorú škole darovala Železničná spoločnosť Slovensko. Reálne vlaky dosahujú rýchlosť až 230 km/h a zaisťujú rýchle a komfortné spojenie medzi Českou republikou a Rakúskom. Railjet s koncepciou push-pull bežne jazdí aj naopak – teda s rušňom vzadu.

Na svoje si určite prídu najmä deti, ktoré sa nemusia len pasívne prizerať, ale môžu si s vláčikmi aj zašantiť - ako výpravcovia sa môžu zapojiť do riadenia síce iba modelovej, ale predsa len železničnej prevádzky. Vstup pre verejnosť je voľný.

Autor/zdroj: Stredná priemyselná škola dopravná/Martin Balkovský
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 17.06.2016 10:00
Upravené: 16.10.2021 15:58

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001