Košické konzervatórium má špičkový koncertný organ
Košické Konzervatórium na Timonovej ulici má po modernizácii špičkový školský koncertný organ, aký nevlastní žiadna iná hudobná škola u nás. Ide o druhý nástroj svojho druhu na Slovensku. Len Slovenská filharmónia využíva organ s moderným elektronickým ovládacím systémom.
Košický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom školy, uvoľnil zo svojho rozpočtu 50 tisíc eur na modernizáciu trojmanuálového organu so zásuvkovými vzdušnicami. Do nástroja bol vložený moderný elektronický ovládací systém, ktorý umožňuje lepšie využitie nástroja. Dokáže hru nahrávať, ukladať do pamäte a spätne reprodukovať. Pedagóg tak môže študenta okamžite upozorniť na interpretačné nedostatky. Rozšírila a vylepšila sa tiež zvuková paleta nástroja.
Po štyroch desaťročiach náročnej prevádzky bola zrekonštruovaná pedálová klaviatúra s lavicou, manuálové klávesy, kompletne boli vymenené registrové sklopky a motor, vyhotovená nová elektrická vzdušnica. Maďarská firma Pécsi Orgonaépitö Manufaktura Kft zabezpečila výrobu potrebných organových častí, inštalovanie, montáž, ale aj intonáciu a ladenie.
Trojmanuálový koncertný organ v košickom Konzervatóriu na Timonovej ulici ukrýva vo svojich útrobách 2800 píšťal, má 43 registrov. V starých nástrojoch, kým nebola elektrika, mechy ťahali ľudia. Dnes vzduch do píšťal vháňa elektrický motor. Pri modernizácii bol vymenený, nová je aj elektrická vzdušnica, renováciou prešiel celý vzduchový systém.
„Splnil sa nám jeden sen. Zvlášť v tomto období, ktoré je pre školstvo náročné, sme nášmu zriaďovateľovi, Košickému samosprávnemu kraju, vďační za túto možnosť. Poslanci vyčlenili z rozpočtu výraznú finančnú čiastku, ktorá študentom i pedagógom výrazne skvalitní prípravu. Zmodernizovaný organ je pre našu školu veľká vec. Máme nástroj, ktorý nevlastní žiadna iná umelecká škola na Slovensku. Budeme môcť organizovať medzinárodné súťaže a ponúknuť špičkovú úroveň vzdelania,“ hovorí riaditeľ Konzervatória na Timonovej ulici Bartolomej Buraš.
Na preberaní zmodernizovaného koncertného organa sa v piatok 29. januára zúčastnili špičkoví odborníci: docent Vysokej školy múzických umení v Bratislave Imrich Szabó, pedagóg hry na organe na Štátnom Konzervatóriu v Bratislave Peter Reiffers, vedúca Organového oddelenia Konzervatória Košice Emília Dzemjanová a pedagóg hry na organe Klement Rečlo. So zástupcami maďarskej dodávateľskej firmy veľmi podrobne preskúšali funkčnú technickú stránku organa, zhotovenie jednotlivých zásahov do nástroja z pohľadu pedagogického a umeleckého skvalitnenia, ale aj ladenie jednotlivých tónov a registrov. Odborníci z Pécsu v najbližších dňoch dokončia dielo podľa požiadaviek kolaudačnej komisie.
„Zmodernizovaný organ sa používa ľahšie a jednoduchšie. Interpretovi dáva viac možností. Vymenené registre sa dajú oveľa lepšie využívať. Vynikajúca je možnosť okamžitého záznamu. Pre študenta je najlepšie, ak si vypočuje sám seba. Na tom sa dá najlepšie učiť, pretože iba slovám pedagóga nemusí vždy uveriť. Špičková záznamová technika nám dáva možnosť nahrať svoj výkon a okamžite si vypočuť nahrávku uloženú v pamäti organa. Navyše si ju môžeme vypočuť aj z diaľky, z miesta v koncertnej sále, kde je zvuk celkom iný. Hráč, ktorý sedí priamo pod píšťalami počuje celkom iný zvuk,“ vníma prínos špičkového nástroja s elektronickým vybavením študentka organovej hry Fatima Danišovská.
Konzervatórium má v súčasnosti 242 žiakov. Sedem z nich študuje organovú hru. Vedúcou Organového oddelenia je špičková slovenská organistka Emília Dzemjanová. Za zakladateľa vyučovania organovej hry v Košiciach sa považuje profesor Ivan Sokol (1937 – 2005), ktorý stál aj na počiatku najstaršieho slovenského organového festivalu. Medzi úspešných absolventov školy patrí Emília Dzemjanová, Monika Melzová, Bernadeta Šuňavská, Peter Reiffers, Tomáš Mihálik, Štefan Iľaš, František Beer, Marek Vrábel.
Autor/zdroj:
Zuzana Bobriková
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
01.02.2016 12:00
Upravené:
16.10.2021 15:09