Konzervatoristi účinkujú s profesionálmi

Talentovaní študenti košického konzervatória dostali možnosť zahrať si s profesionálnym orchestrom a dirigentom Štátnej filharmónie Košice (ŠfK). Koncert B cyklus sa uskutoční dnes večer v košickom dome umenia so začiatkom o 19.00 h.

"Spojili sme konzervatoristov z košického Konzervatória na Timonovej ulici so Štátnou filharmóniou. Je to projekt, ktorý má už zopárročnú históriu. Chceme, aby sa konzervatoristi stali súčasťou orchestra aspoň na jednom programe a aby pocítili alebo ochutnali tú slasť orchestrálneho hráča, teda prípravu večerného koncertu pod riadením profesionálneho dirigenta,“ uviedol pre TASR riaditeľ ŠfK Július Klein.

Študenti sú podľa jeho slov od pondelka súčasťou ŠfK. Pri jednom pulte je jeden konzervatorista a jeden filharmonik. Celkovo je do projektu zapojených približne 20 študentov a 40 členov orchestra.

Podujatie podľa Kleina organizujú aj z dôvodu, že niektorí konzervatoristi už možno viackrát v orchestri, hlavne profesionálnom, hrať nebudú. "Buď ich kariéra pôjde iným, pedagogickým smerom, alebo úplne niekde inde. Je to projekt na podporu mladých a my si môžeme vytypovať niektorých hudobníkov k nám do orchestra," vysvetlil Klein.

"Pre nás ako budúcich profesionálov je to veľká príležitosť oboznámiť sa s týmto pracovným prostredím. Keďže to bude našou budúcou náplňou práce, je to pre nás všetkých veľká skúsenosť. Veľmi sme sa na to tešili a pripravovali," povedal študent tretieho ročníka konzervatória Filip Šandala.

Na úvod dnešného koncertu zaznie slávnostná predohra košického skladateľa Norberta Bodnára, ktorý podľa šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera tento rok slávi životné výročie. Túto skladbu napísal na objednávku ŠfK k jej 40. výročiu.

"Pána Bodnára študenti veľmi dobre poznajú z konzervatória. Potom sme do programu potrebovali dať takú interpretačnú výzvu, kde by sa študenti naozaj naučili veľký kus hudby, ktorú určite mnohokrát budú v živote hrať, a tak sme zvolili Mendelssohnovu 'Škótsku' symfóniu," priblížil Müller a vyjadril spokojnosť s pripravenosťou a prístupom mladých konzervatoristov.

Autor/zdroj: TASR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 19.05.2016 15:00
Upravené: 16.10.2021 15:32

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001