Majstrovstvá Európy v shuttlecocku začali na Gymnáziu v Kráľovskom Chlmci

Piate majstrovstvá Európy v shuttlecocku budú 13. – 16. augusta 2012 v Kráľovskom Chlmci. V športovom areáli tamojšieho gymnázia bude zápoliť sto športovcov z desiatich európskych krajín (Fínsko, Nemecko, Maďarsko, Bulharsko, Slovinsko, Francúzsko, Rakúsko, Grécko, Poľsko, Slovensko). Majstrovstvá sa konajú pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenka Trebuľu s finančným prispením Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Organizačne ich pripravilo Gymnázium a Mesto Kráľovský Chlmec.

 

Prvé počiatky hry, ktorá sa v Číne volá Jianzi, sú z 5. storočia pred Kristom. Jianzi sa vyvinul z hry Cuju, podobnej fotbalu, ktorú využívali na vojenských tréningoch. Rozšírila sa po celej Ázii a získala rôzne názvy. Jianzi sa dostala do Európy v roku 1936, keď ju čínsky atlét z provincie Jiangsu predvádzal na letných olympijských hrách v Berlíne. Neskôr sa rozšaírila do ďalších krajín - Nemecka, Grécka, Fínska, Maďarska a Francúzska.

Hru hrajú dve trojčlenné družstvá na ploche badmintonového ihriska (dĺžka 11,88 m a šírka 6,10 m). Plocha je uprostred rozdelená na dve polovice sieťou - u žien 150 cm a u mužov 160 cm vysokou. Hrá sa na dva víťazné sety - jeden set trvá do získania 21 bodov niektorým z družstiev. Hrá sa so špeciálnou 15 gramovou „loptičkou“, ktorej pomáhajú lietať štyri 15 cm dlhé husacie pierka. Spodok je z gumeného materiálu v tvare kruhu so 4-centimetrovým priemerom. Skladá sa z dvoch častí, medzi ktorými je umiestnených 5 - 7 papierových diskov, ktoré zabezpečujú dokonalú pružnosť lopty a jej schopnosť rovnomerne letieť. Loptička sa odráža predovšetkým nohami, ale povolené je aj hlavičkovanie alebo dotyk inými časťami tela. Použitie rúk je zakázané. Hra a výkopy ponad sieť si vyžadujú od hráčov všestrannú gymnastickú zručnosť, rýchlosť, šikovnosť, orientáciu na ihrisku a pružnosť svalov. Najlepší hráči predvádzajú až akrobatické kúsky.

Shuttlecock má aj svoju organizáciu - Medzinárodnú shuttlecockovú federáciu, v roku 2003 vznikla aj Európska federácia shuttlecock. V Európe je najsilnejší tím Maďarska a Nemecka, približujú sa k nim Gréci. Na Slovensko sa dostal vďaka trénerovi Gáborovi Fekemu, ktorý sa s ním oznámil pri štúdiu v Maďarsku. Po návrate s kamarátmi chodili hrať do telocvične základnej školy v Kráľovskom Chlmci . Keď začal učiť na Gymnáziu v Kráľovskom Chlmci, hra sa zapáčila ďalším a vznikol krúžok. Tak odštartovali prvé tréningy a prvé medzinárodné súťaže.

Viac informácií nájdete na http://www.gymkch.edu.sk/ alebo http://www.shuttlecock-europe.org

 

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 13.08.2012 00:30
Upravené: 14.10.2021 13:04

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001