Tradičná ľudová kultúra
Tradičná ľudová kultúry je neoddeliteľnou súčasťou kultúry každého národa, tvorí jeho kultúrne dedičstvo a predstavuje pretrvávanie národnej identity v kultúrnej pospolitosti krajín Európskej únie. Košický samosprávny kraj hlavné ciele v tejto oblasti zabezpečuje prostredníctvom kultúrnych zariadení vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, predovšetkým osvetových zariadení a kultúrnych centier pre osvetovú činnosť. Krajskú pôsobnosť v oblasti kultúrno-osvetovej činnosti, vrátane dominantného kultúrneho segmentu tradičnej ľudovej kultúry vykonáva pre samosprávny kraj Centrum kultúry Košického kraja, ktoré zabezpečuje komplex aktivít s dôrazom na metodiku a vzdelávanie širokej a laickej verejnosti s prioritou na tanečný folklór. Rozmanitosť činností a podujatí v oblasti tradičnej ľudovej kultúry z pohľadu krajskej pôsobnosti predstavuje v kocke informačná brožúra vybraných aktivít tradičnej ľudovej kultúry v regiónoch KSK.
- Tradičná ľudová kultúra - brožúra
- Tradičná ľudová kultúra v KSK - prezentácia pre komisiu, rok 2018
V tradičnej ľudovej kultúre má oblasť tradičných remesiel mimoriadny význam predovšetkým z dôvodu ochrany a rozvoja nehmotného a hmotného kultúrneho dedičstva. Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrna organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, má významné postavenie pri zachovávaní a prezentovaní regionálnej kultúry. Po rozsiahlej rekonštrukcii a prestavbe budovy strediska v roku 2015 vznikol Dom tradičnej kultúry Gemera, v ktorom boli postupne zriadené remeselnícke dielne – hrnčiarska, tkáčska, gastronomická.
V roku 2019 sa stal Dom TK Gemera aj miestom pre vznik prvého remeselníckeho inkubátora Gemer - známy pod názvom RINK - s poslaním vytvárania priaznivých podmienok pre rozvoj tradičného remeselníctva na území Košického kraja špecializovanou formou podpory ľudových remeselníkov i ľudovoumeleckých výrobcov.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Mgr. Veronika Bertová
Vytvorené:
14.06.2013 11:24
Upravené:
10.10.2022 14:08