Župa pomohla s vybudovaním cyklochodníka na trase Hrabušice - Smižany

Nová cyklistická infraštruktúra je dlhá viac ako 6 kilometrov a okrem Hrabušíc vedie aj cez obce Letanovce, Spišské Tomášovce do Smižian.

Zákutia Slovenského raja sú prístupnejšie aj pre návštevníkov, ktorí sa na potulky vybrali bicyklom. Nová cyklotrasa umožní obyvateľom napríklad aj rýchlejší presun do práce s využitím nemotorovej dopravy. Župa pomohla vybudovať ďalší cyklochodník na Spiši, ktorý prechádza obcami Hrabušice, Letanovce, Spišské Tomášovce až do Smižian. Výstavba bola financovaná hlavne z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorého sprostredkovateľským orgánom je Košický samosprávny kraj.

„Viac ako desaťročie východniari využívali  časť poľnej cesty, ktorá smeruje do obľúbenej destinácie - na Podlesok, ako aj do ďalších lokalít Národného parku. Novovybudovaný cyklochodník prepojí celý sever Slovenského raja. Župa tak opäť podala pomocnú ruku pri získaní prostriedkov na zmysluplný projekt - vybudovanie úseku pre cyklistov dlhého 6 km. V budúcnosti sa však ráta aj s jeho prepojením na mesto Spišská Nová Ves. Veríme, že potešíme nielen športovcov, ale aj vodičov, keďže chodník odľahčí dopravu na ceste tretej triedy, informoval predseda Košického samosprávneho kraja.

Cyklochodník sa začína v obci Hrabušice a končí v obci Smižany, výstavba odštartovala vo všetkých štyroch obciach v lete minulého roka. Na trase cyklochodníka nájdu východniari napríklad viac ako dve desiatky stojanov, ktoré poskytnú miesto vyše stovke bicyklov. Trasa sa napája na existujúci dopravný systém v obciach, s pripojením na železničnú a autobusovú dopravu. Práce za približne 1,4 milióna eur boli financované z eurofondov, z časti zo štátneho rozpočtu a 5% nákladov dofinancovali dotknuté obce.

„Cyklochodník je ďalším dielikom do skladačky komplexných služieb, ktoré chceme ponúknuť domácim aj zahraničným návštevníkom. Zo sedačky bicykla tak bude jednoduchšie spoznávať Letanovský mlyn, Zelenú horu či Pamulovú, kde už vznikli alebo sa pripravujú zaujímavé atrakcie zo župného dotačného programu Terra Incognita. Cyklochodník je určený výlučne pre cyklistov, chodci alebo mamičky s kočíkmi by tadiaľ nemali prechádzať, aby si športovci aj turisti vychutnali zážitok z jazdy v obklopení prírody a plynule sa dostali do svojho cieľa,“ dodala starostka obce Hrabušice Jana Skokanová. V novom rozvojovom období sa pripravuje prepojenie Košického a Prešovského samosprávneho kraja. Cyklotrasa by mala pokračovať z Podlesku cez Poprad na Vysoké Tatry.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 24.11.2022 09:51
Upravené: 30.01.2023 08:20

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001