Bezplatné energetické poradenstvo na košickej pláži

Atraktívne súťaže pre deti a bezplatné energetické poradenstvo pre návštevníkov pripravuje každú stredu počas 5 týždňov na košickej pláži na sídlisku Nad jazerom Slovenská inovačná a energetická agentúra v rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU.

Vďaka interaktívnemu programu majú návštevníci pláže šancu vyskúšať si, ako energiu získať, minúť, skrotiť a najmä ušetriť.

Počas prvého týždňa si mohli otestovať, ako chutí Slnko a vo vlastnoručne vyrobených solárnych peciach si pripraviť horúcu čokoládu. Túto stredu sú špeciálne programy a súťaže venované veternej energii. Pripravené sú modely veterných turbín, ale môžu si zmerať aj silu fúknutia a porovnať si svoj „fuk" k druhu vetra. Menší budú súťažiť s papierovými lietadielkami, ktoré si tam sami postavia. Pretekať sa bude aj v tom, kto dokáže pomocou vzdušného kanóna dlhšie udržať vo vzduchu balón.

Na špeciálne upravenom bicykli si môže napríklad ktokoľvek preveriť, koľko zelenej elektriny dokáže vyprodukovať šliapaním do pedálov.
Minulý týždeň si to vyskúšalo viacero Košičanov. Najviac „naťahal“ pán, ktorý počas 30 sekúnd dosiahol priemerný výkon 145 W. Ak by tak vydržal pedálovať hodinu, stačilo by to na rozsvietenie 11 úsporných žiariviek a ušetril by pritom 2 centy, ktoré by inač musel zaplatiť dodávateľovi elektriny. Dospelí môžu využiť bezplatné poradenstvo a spýtať sa, ako by mohli znížiť spotrebu i náklady na energiu. Bezplatné rady im poskytnú konzultanti a experti z poradenských centier ŽIŤ ENERGIOU. Poradenstvo a program je k dispozícii vždy v stredu od 11. h do 19. h.

Na budúcu stredu návštevníkov čakajú aj experimenty skúmajúce ako vzniká elektrina, ďalší týždeň bude venovaná „mokrej energii“. „Aj v tomto prípade platí, že lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť. Prostredníctvom názorných ukážok deti za pár minút pochopia podstatu základných fyzikálnych zákonitostí a zároveň sa naučia, koľko úsilia treba vynaložiť, aby mohli využívať energiu," uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová. Ako dodala, podobné vzdelávacie aktivity, ktoré SIEA organizuje v školách a v letných táboroch, deti zvyčajne inšpirujú k tomu, aby si vyskúšali základné úsporné opatrenia aj doma s rodičmi.

Podľa S. Gavorovej žiadosti o radu, ktoré poradenské centrá každodenne riešia, dokazujú, že stále viac ľudí si dôležitosť znižovania spotreby energie uvedomuje a o možnosti ako usporiť sa zaujímajú dôsledne, no nezvyčajný priestor v Košiciach dáva príležitosť osloviť aj tých, ktorí by inak odbornú pomoc energetických špecialistov nevyhľadali. Aj preto začne SIEA v najbližších mesiacoch poskytovať bezplatné energetické poradenstvo aj priamo v mestách a obciach.

Podrobnejšie informácie o poradenstve na pláži sú k dispozícii na stránke:
http://www.siea.sk/uvod-aktuality/c-5056/bezplatne-energeticke-poradenstvo-uz-mozu-vyuzit-aj-na-kosickej-plazi/

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) je príspevková organizácia Ministerstva hospodárstva SR pôsobiaca v oblasti inovácií a energetiky. SIEA je implementačnou agentúrou v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. Agentúra prevádzkuje monitorovací systém efektívnosti pri využívaní energie a v rámci projektu Žiť energiou poskytuje v regionálnych centrách v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach bezplatné poradenstvo pre domácnosti, podnikateľov a verejný sektor.

 

 

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 14.08.2013 06:00
Upravené: 28.12.2021 10:11

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001