V Kusíne pri Zemplínskej šírave odštartovala rekonštrukcia mosta

Práce na moste M1193 budú prebiehať v dvoch etapách, doprava na moste je vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu a riadi ju svetelná signalizácia.

Župa sa pustila do rekonštrukcie ďalšieho mosta v okolí Zemplínskej šíravy. Stavebníci už pracujú v obci Kusín na takmer 60-ročnom moste M1193 na ceste II/582. Župa na jeho rekonštrukciu vyčlenila 235-tisíc eur.

„Vozovka na tomto moste je v bezchybnom stave a vodičom by sa mohlo zdať, že most v Kusíne je v poriadku, no nachádza sa vo veľmi zlom stavebno-technickom stave - až v šiestom zo siedmich stupňov. Chodníkové rímsy sú zvetrané, zábradlie je poškodené a napadnuté koróziou. Na vtokovej aj výtokovej strane je na krajných nosníkoch obnažená výstuž so značným korozívnym úbytkom. Povrch betónov opôr a krídel je mierne zvetraný a napadnutý hubami či riasami. Rekonštrukcia tohto mosta bola, skrátka, nevyhnutná,“ ozrejmil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Doprava na moste M1193 cez potok Kusín je počas rekonštrukcie vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu a riadi ju semafor. Práce na 6-metrovom premostení budú prebiehať v dvoch etapách. Zhotoviteľ Globaltech Slovakia s.r.o. najprv odfrézuje vozovku, nasledovať budú búracie práce, pričom sa ráta aj s odbúraním prefabrikovaných nosníkov.

Na moste na novo vybudujú záverné múriky, úložné prahy a časti krídel, nová hydroizolácia aj drenáže na rube opôr. Zhotoviteľ zrealizuje nosnú konštrukciu, osadí mostné závery či rímsy na moste a na oporách. Súčasťou úpravy krajníc za aj pred mostom bude osadenie obrubníkov a starú vozovku nahradí nová.

Ak pôjde všetko podľa plánu, zhotoviteľ by mal rekonštrukciu mosta ukončiť na jar 2024.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 16.10.2023 11:49
Upravené: 18.01.2024 17:13

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001