Samosprávy povedia, ktoré úseky R2 sa budú stavať prednostne

Štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček za najnáročnejšie na rýchlostnej ceste R2 označil úseky Kriváň - Lovinobaňa a horský priechod Soroška a pre oba sa už pripravuje dokumentácia pre stavebné povolenie.

Približne do polovice júla majú samosprávne orgány z južnej časti Banskobystrického a Košického kraja oznámiť ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, výstavbe ktorých úsekov z približne 150 kilometrov rýchlostnej cesty R2 medzi Kriváňom a Košicami dávajú prioritu. Informoval o tom v pondelok 8. júna v Košiciach štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček po stretnutí s predstaviteľmi samospráv a regionálnych združení miest a obcí Banskobystrického a Košického kraja. "Samotní zástupcovia samospráv povedia, ktoré úseky sú najkritickejšie v rámci R2, aby sme sa na ne mohli sústrediť,“ povedal Stromček. Za najnáročnejšie označil úseky od Kriváňa po Lovinobaňu a potom horský priechod Soroška. Dodal, že by sa tak malo stať v priebehu troch, štyroch týždňov. Predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa uviedol, že sa uskutoční ešte jedno spoločné pracovné rokovanie samosprávnych orgánov.

Stromček doplnil, že už na konci tohto roka bude hotová diaľnica D1 od Ružomberka až po Prešov. Na rýchlostnej ceste R2 budú v prvom polroku 2016 ukončené rozostavané dva úseky Zvolen - Pstruša, Pstruša - Kriváň. "Dnes už sú vyhlásené verejné obstarávania na výstavbu južného obchvatu Prešova a košického obchvatu Budimír - Bidovce. Prioritou je aj rýchlostná cesta R2 a v súčasnosti už pracujeme na výbere dodávateľa projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie na kritický úsek Soroška. Rovnako sa pracuje na dokumentácii pre stavebné povolenie na úsek od Kriváňa. Veríme, že dokumentácia bude hotová na budúci rok,“ povedal Stromček. Pripravuje sa aj obchvat Košice-Šaca – Košické Olšany.

Ako povedal Stromček, Európska únia sa vyjadrila, že vzhľadom na intenzitu dopravy, nie sú tieto úseky financovateľné z európskych peňazí. "To ale nič nemení na veci, že pre vládu je to naďalej priorita a pracujeme na príprave jednotlivých úsekov tak, aby sme sa mohli pustiť do realizácie. Či sa budú tieto úseky financovať zo štátneho rozpočtu, alebo sa nájde dohoda s Európskou úniou alebo iné možnosti financovania, to ukáže čas," povedal Stromček.

"Už to vyzerá optimistickejšie ako pred časom, keď sa minister vyjadril, že R2 sa bude robiť niekedy v rokoch 2030 až 2040. Podľa materiálov, ktoré sme dnes dostali, by sa mal úsek Kriváň – Lovinobaňa začať stavať už v roku 2017,“ povedal zástupca primátora mesta Rimavská Sobota Ladislav Rigó. Dodal, že úsek Rožňava – Jablonov nad Turňou vrátane horského priechodu Soroška sa má začať stavať v roku 2018, Košice-Šaca – Košické Olšany takisto v roku 2018. Ostatné úseky sa majú začať stavať postupne do roku 2023. Rigó uviedol, že ďalšie stretnutie predstaviteľov samospráv sa uskutoční 29. júna v

Ako povedal primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, pokračujú ďalej v zbieraní podpisov pod petíciu za urýchlenie výstavby rýchlostnej cesty R2. V súčasnosti ich už majú okolo 15 000 a chcú získať raz toľko. Pokračuje aj petícia občanov mesta a okresu Rožňava za prípravu a začatie výstavby rýchlostnej cesty R2 v úseku Gombasek - Včeláre, vrátane tunela Soroška.

Autor/zdroj: SITA
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 08.06.2015 15:30
Upravené: 22.11.2021 14:11

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001