Malé vláčiky jazdia na dopravnej priemyslovke

Verejnosť sa po roku môže opäť pokochať krásou malých vláčikov jazdiacich po modelovom koľajisku Strednej priemyselnej školy dopravnej na Hlavnej ulici 113. Tradičná týždňová akcia na Mikuláša tentoraz trvá od 7. do 11. decembra 2015. Každý deň od 16:00 do 19:00 hodiny bude na modelovom koľajisku s rozlohou 27 m2 premávať približne 20 vlakových súprav.

Modelové koľajisko ukryté v školských priestoroch píše už svoju 40-ročnú históriu. Postavili ho najmä študenti školy a prioritne slúži ako praktická pomôcka pri výučbe predmetov zameraných na železničnú dopravu. Jedinečná atrakcia je však svojim vzhľadom príťažlivá aj pre rodiny s deťmi. Široká verejnosť môže na malom priestore vidieť históriu aj súčasnosť vlakovej dopravy, jej rozmanitosť. Na trati sa budú míňať osobné vlaky s nákladnými, v staniciach zastanú historické súpravy ťahané parnými rušňami aj súčasné moderné rýchliky. Bezpochyby najlákavejším ťahákom akcie bude moderná súprava Českých dráh známa pod obchodnou značkou Railjet, ktorú škole darovala Železničná spoločnosť Slovensko. Reálne vlaky dosahujú rýchlosť až 230 km/h a zaisťujú rýchle a komfortné spojenie medzi Českou republikou a Rakúskom. Railjet s koncepciou push-pull bežne jazdí aj naopak – teda s rušňom vzadu.

Na svoje si určite prídu najmä deti, ktoré sa nemusia len pasívne prizerať, ale ako výpravcovia sa môžu interaktívne zapojiť do riadenia síce iba modelovej, ale predsa len železničnej prevádzky. Vstup je voľný.

Plagát

 

 

 

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 04.12.2015 06:00
Upravené: 22.11.2021 14:27

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001