V Spišskej Novej Vsi otvorili novú expozíciu v zrekonštruovanom vojenskom bunkri Schulerloch ÚŽ 6
Košický samosprávny kraj (KSK) a Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT) prichádzajú opäť s niečím turisticky atraktívnym a netradičným. Tento raz si prídu na svoje milovníci vojenskej histórie na Spiši. Rekonštrukciu opusteného vojenského krytu „Schulerloch ÚŽ 6“ podporil župný grantový program Terra Incognita sumou 30 tisíc €.
Zriadenie malej vojenskej expozície aj s prvkami dobového zdravotníckeho vybavenia
Mesto Spišská Nová Ves obnovilo v prímestskej lokalite Schulerloch opustený vojenský bunker typu ÚŽ-6 a vytvorilo v ňom malý svet vojenskej histórie, ktorý ponúka pohľad do minulosti.
„Som potešený, že do turistickej ponuky na Spiši pribudol ďalší nezvyčajný zážitok. Ponúka unikátne dobrodružstvo a zároveň je dôležitou pripomienkou míľnikov dejín, ktoré formovali náš región. Obnovený vojenský bunker Schulerloch ÚŽ 6 nám dáva možnosť objaviť históriu prostredníctvom autentických artefaktov a zároveň ponúka vzdelávací zážitok pre jednotlivcov, rodiny s deťmi, ale aj pre školy a odbornú verejnosť. Hovorí sa, že lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, preto pozývam na návštevu vojenského bunkra na Spiši všetkých východniarov, ktorým nie je ľahostajná naša história a túžia zažívať nové veci,“ , vyzdvihol myšlienku projektu predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Autentické vojenské artefakty z obdobia 60. - 80. rokov 20. storočia, spolu so starým zdravotníckym vybavením, tvoria expozíciu, ktorá návštevníka vtiahne do minulých čias pôsobenia Vojenského útvaru 3521 v Spišskej Novej Vsi.
„Vojenský bunker je jedným z mála vojenských úkrytov v regióne Spiš, ktoré sa zachovali v dobrom stave. Návšteva bunkra je okrem individuálnych návštevníkov vhodná aj pre školské výlety, s cieľom prepojiť zážitkové vzdelávanie a pohyb v prírode. Vďaka finančnej podpore bol upravený aj vonkajší areál, pribudli lavičky a dvojjazyčné informačné tabule v slovenskom a anglickom jazyku. Mnoho ľudí ešte nikdy nemalo príležitosť navštíviť podobný objekt, a preto veríme, že táto naša naplnená iniciatíva sa stane atraktívnym zážitkom pre mladších aj starších návštevníkov,“ povedal primátor mesta Spišská Nová Ves Ing. Pavol Bečarik.
Bezplatný vstup pomocou čipu alebo mobilnej aplikácie AirKey
Vstup do bunkra bude bezplatný a dvere bude možné otvoriť dvoma spôsobmi. Pomocou čipu, ktorý je možné zapožičať si v Turistickom informačnom centre v Spišskej Novej Vsi, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie AirKey. Na návštevu je potrebné sa objednať vopred telefonicky alebo prostredníctvom formulára na webovej stránke Turistického informačného centra mesta Spišská Nová Ves. Rezervácia termínu bude platná až po prijatí SMS správy s linkom na stiahnutie mobilnej aplikácie AirKey, pomocou ktorej si návštevník otvorí dvere bunkra. Ak si turisti naplánujú návštevu bunkra v čase, kedy je Turistické informačné centrum zatvorené, je možné vytvoriť rezerváciu niekoľko dní dopredu.
Vojenské bunkre, ako jedny z netradičných miest na mape Košického kraja, zohrávajú významnú úlohu pri lákaní návštevníkov vyhľadávajúcich nezvyčajné zážitky. Myslí si to aj výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus, Lenka Vargová Jurková: „Ich existencia vzbudzuje v ľuďoch zvedavosť a otvára priestor pre fantáziu. Sú jedným zo symbolov minulosti, ktoré nás spájajú s historickými udalosťami. Mladšie generácie, na rozdiel od tých starších, poznajú bunkre hlavne z filmových diel a rozprávania starých rodičov. V dnešnej dobe, keď sa svet neustále mení a historické udalosti sa zdajú byť vzdialené, je dôležité, aby sme si pripomínali príbehy a miesta spojené s vojnovými konfliktmi. Je povzbudivé, že v našom regióne máme viacero interiérových aj exteriérových múzeí, ktoré odkazujú na tému vojenských konfliktov a ich dôsledkov. Miesta ako Skároš, Dargov či Slanská huta sú dôležitými zastávkami na ceste spoznávania histórie nášho kraja. Je to príležitosť nielen na uchovávanie dedičstva, ale aj na vzdelávanie a osvetu, aby sme rozumeli minulosti a mohli sa poučiť z udalostí, ktoré ovplyvnili svet, v ktorom žijeme dnes."
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Mgr. Jana Jánošíková
Vytvorené:
12.03.2024 08:45
Upravené:
12.03.2024 09:04