SAUNA TAJCH – Nová oáza relaxu na brehu Smolníckeho Tajchu
Pri malebnej vodnej nádrži Úhorná, známej ako Smolnícky Tajch, pribudlo nové turistické lákadlo. Ikonická lodenica, ktorá bola v roku 2017 zrekonštruovaná a slúži ako miesto oddychu, získala ďalšie využitie – priamo v nej bola vybudovaná SAUNA TAJCH. Nový projekt spája zdravý relax s jedinečným prostredím, a to aj vďaka podpore Košického samosprávneho kraja a jeho dotačného programu Terra Incognita, z ktorého bola poskytnutá finančná dotácia 15 000,- €.
„Vodná nádrž Smolnícky Tajch - Jazero Úhorná je perlou nášho regiónu a takýto projekt jej pridáva na hodnote. Vody tajchu celoročne využívajú otužilci. Nápad vybudovať modernú saunu a opäť nájsť využitie priľahlej lodenice, je výborným príkladom toho, ako je možné využiť prírodné bohatstvo regiónu na rozvoj cestovného ruchu. Ako bonus vnímam podporu zdravého životného štýlu a komunity otužilcov. Som rád, že vznikajú nové kreatívne nápady s využitím historického dedičstva inovatívnymi spôsobmi,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Sauna priamo na hladine jazera
SAUNA TAJCH je umiestnená priamo v zrekonštruovanej lodenici, ktorá odráža históriu a ducha lokality. Sauna s kapacitou štyroch až piatich osôb je zariadená vo vysokom štandarde – obloženie z kvalitného dreva, šatňa, elektrická pec a moderný samoobslužný systém rezervácií cez internet. Hostia si tak môžu pohodlne objednať saunovanie, ktoré trvá dve hodiny. Po príchode do sauny si hostia zapnú elektrickú pec, ktorá za pár minút nahreje priestor na požadovanú teplotu. K dispozícii sú tiež uteráky a plachty.
Miesto pre otužilcov aj rodiny
Otvorenie sauny si užili nielen milovníci saunovania, ale aj otužilci, ktorí sa počas podujatia ponorili do chladných vôd jazera. Smolnícky Tajch je totiž obľúbenou destináciou miestnych otužilcov, ktorí tu počas zimy pravidelne vysekávajú diery v ľade.
„Výstavba sauny v lodenici bola pre nás výzvou. Hoci jednoduchšie by bolo postaviť klasickú kontajnerovú saunu, rozhodli sme sa pre riešenie, ktoré esteticky zapadne do prostredia Smolníckeho Tajchu. Teší nás, že sme dokázali spojiť viacero cieľov – podporiť otužovanie, ponúknuť priestor na oddych a zároveň zatraktívniť našu obec pre turistov. Chceli sme vytvoriť miesto, ktoré bude slúžiť nielen domácim, ale aj návštevníkom počas celého roka,“ uviedla realizátorka projektu Vanda Winkler. Projekt vznikol v spolupráci so starostom obce Smolník Radoslavom Dlugošom a občianskym združením Futbalový klub OL Baník Smolník.
Jazero Úhorná – viac než len letná destinácia
Smolnícky Tajch, postavený v 18. storočí na podnet Márie Terézie ako súčasť vodohospodárskeho systému smolníckych baní, patrí medzi technické skvosty regiónu. Dnes je známy ako miesto ideálne na letnú rekreáciu, člnkovanie a rybolov, avšak zimné mesiace mu dodávajú osobité čaro. Vodná nádrž Úhorná je ľahko prístupná, s bezplatným parkoviskom, reštauračným zariadením v tesnej blízkosti a možnosťou ubytovania sa v obci Smolník. Okolie ponúka množstvo turistických a cykloturistických trás, vrátane trasy SNP, ktoré vás zavedú do najkrajších kútov Volovských vrchov.
„Teší ma, že vyhľadávaná rekreačná oblasť Smolnícky Tajch prináša do zoznamu svojich poskytovaných služieb ďalšiu novinku. SAUNA TAJCH vznikla ako súčasť stratégie rozvoja ekoturizmu v Košickom kraji. Z projektu boli hradené práce na interiéri lodenice, zakúpenie pece, izolácie a realizácia online rezervačného systému. Výsledkom je unikátny priestor, ktorý spája tradíciu a moderný relax a stáva sa ďalším dôvodom, prečo sa k tejto vodnej ploche uprostred Volovských vrchov vybrať. Turizmus v tejto historicky významnej banskej oblasti bol podporený realizáciou viacerých projektov, ako napríklad Geoturistický náučný chodník Rotenberg. Tento chodník, ktorý sa zameriava na bohaté nerastné náleziská a početné štôlne a šachty v okolí, privádza návštevníkov k objavovaniu neoceniteľného prírodného dedičstva regiónu. Rovnako je Smolník príťažlivý najmä pre víkendových turistov okolitou prírodou, dvomi múzeami, ktoré reprezentujú históriu ťažby v Smolníku, atraktívnymi krátkymi turistickými trasami k Holmikovej kaplnke, či vyhliadkovej maxi lavičke a taktiež neďalekými kúpeľmi v Štóse,“ dodala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus, Lenka Vargová Jurková.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Mgr. Jana Jánošíková
Vytvorené:
12.12.2024 15:30
Upravené:
12.12.2024 15:51