Na rieke Hornád pribudla samoobslužná požičovňa kajakov, na Slovensku nemá obdobu
V Košickom kraji pribudol výnimočný produkt cestovného ruchu, ktorý zatiaľ na Slovensku nemá obdobu. Ide o systém samoobslužných požičovní kajakov. Zrealizovaný bol na rieke Hornád a v našich podmienkach sa stáva priekopníkom zdieľaných služieb na vode. Využijú ho nielen zdatní vodáci, ale aj záujemcovia o nový zážitok z radov širokej verejnosti, ktorí doteraz nenašli vhodný spôsob, ako si vodáctvo jednoducho vyskúšať.
Vo štvrtok 6. júna 2024 sa na rieke Hornád uskutočnilo slávnostné otvorenie systému samoobslužných požičovní kajakov Kajak.app a zároveň prezentácia zrealizovaného cezhraničného projektu REJOICE (RivEr JOurney experIenCE). Realizácia projektu bola podporená z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) prostredníctvom Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko. Celkový rozpočet projektu presahuje sumu 1 900 000 eur, z čoho príspevok z EFRR tvorí viac ako 1 600 000 eur.
„Unikáty Košického kraja sú opäť bližšie návštevníkom aj domácim. Je sa čím pochváliť, pretože zdieľanie kajakov na Hornáde je mimoriadne inovatívne. Službu si športovci aj laici dokážu bez obáv naplánovať a následne si bezobslužne užiť aj celý splav. Proces je plne automatizovaný a prebieha cez mobilnú aplikáciu. V praxi to vyzerá tak, že po rezervácii si záujemcovia svoje plavidlo aj všetko potrebné príslušenstvo pre splav prevezmú z tzv. nadrozmerných smart schránok. Aj tento projekt je dôkazom toho, že susedské vzťahy medzi krajinami, ale aj obcami župy nenechávame odtiecť dole vodou,“ vysvetlil v skratke fungovanie samoobslužnej požičovne predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Na slovenskom toku rieky Hornád sa celkovo nachádza 5 nástupných a/alebo výstupných miest s inteligentným kontajnerom a jeden „drop-off point“. Kontajnery sú umiestnené po prúde rieky vo Veľkej Lodine a v Kysaku, a následne v Košiciach sa nachádza priestor pre bezkontaktné odovzdanie lodí v areáli lodenice Splavujeme.sk. Pod Košicami je opäť možné začať splavovať v Ždani a ďalší kontajner sa nachádza v Trstenom pri Hornáde. Posledný kontajner na slovenskej strane je umiestnený v Milhosti. Splavujúci však môžu pokračovať aj ďalej do Maďarska, kde sa automatizované kontajnery nachádzajú v obciach Hidasnémeti, Pere a Hernádkércs.
Partnerom projektu na slovenskej strane je aj Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT). „Možnosť zapojiť sa do projektu, ktorý si vyžaduje vývoj a implementáciu nových a doslova priekopníckych riešení, bola pre nás veľkou príležitosťou, ale zároveň aj profesionálnou výzvou. Projekt nám ponúkol jedinečnú možnosť priniesť návštevníkom Košického kraja niečo naozaj výnimočné v rámci ponuky zážitkov na vode. Z pohľadu turistických trendov totiž, už aj na Slovensku, vnímame rastúci záujem o rekreačné vodáctvo naprieč viacerými cieľovými skupinami. Aktuálne spustený systém samoobslužných požičovní kajakov pobeží v prvom roku v testovacej prevádzke, a tak chcem používateľov tejto novej služby poprosiť o spoluprácu v prípade, že sa stretnú s nejakým nedostatkom, aby ho prevádzkovateľovi operatívne nahlásili. My sa budeme následne snažiť s dodávateľom systému službu zlepšovať“, uviedla výkonná riaditeľka KRT, Lenka Vargová Jurková.
Systém bude prevádzkovaný v letných mesiacoch od 1. 6. do 30. 9. 2024. Lode si je možné zapožičať v čase od 8:00 do 18:00. Splav je nutné ukončiť pred zotmením. Pre začiatočníkov sa pred splavom odporúča absolvovanie kurzu kajakovania, alebo splavenie pod dohľadom inštruktora. Tieto možnosti zabezpečuje prevádzkovateľ samoobslužného systému Splavujeme.sk.
Všetky slovenské obce, ktoré sú partnermi projektu, a sú v nich umiestnené inteligentné kontajnery, zrealizovali v rámci projektu aj viaceré doplnkové aktivity - vybudovali prvky drobnej návštevníckej infraštruktúry podporujúcej rekreáciu v okolí rieky, či usporiadali sprievodné podujatia:
- Obec Veľká Lodina vybudovala v parčíku pred obecným úradom oddychový altánok pre vodákov, ktorí využívajú automatizovanú požičovňu lodí. Slúžiť bude aj cyklistom, peším turistom, ale aj miestnym.
- Obec Kysak vybudovala altánok s mobiliárom a zorganizovala doplnkové podujatie “Hornád triatlon” - štafetové preteky, v rámci ktorých účastníci splavili Hornád na kajaku, bicyklovali a behali, či už ako jednotlivci, alebo tímy.
- Obec Kostoľany nad Hornádom vybudovala nástupné a výstupné móla, ktoré uľahčia vodákom prenášanie kajakov cez malú vodnú elektráreň. Pre cyklistov, kolobežkárov, skateboardistov, či najmenšie deti na odrážadlách, bola vybudovaná pumptracková dráha. Postavený bol tiež altánok s mobiliárom.
- Obec Ždaňa postavila mólo pre vodákov pre ľahší prístup k rieke a altánok s mobiliárom.
- Obec Trstené pri Hornáde vybudovala nové workoutové ihrisko a prístupové schodíky pre vodákov. V okolí futbalového ihriska bolo tiež vybudované nové osvetlenie a bezpečnostný kamerový systém.
- Obec Milhosť vybudovala oddychový altánok s mobiliárom v blízkosti rieky, ktorý bude slúžiť najmä prichádzajúcim vodákom.
Z projektu boli tiež zakúpené prívesy pre prevoz lodí a bicyklov. Bicykle a e-bicykle, detské kajaky, paddleboardy, raft, turistické kajaky s výstrojom, vybavenie pre lukostreľbu a ďalšie vybavenie pre servis a údržbu lodi a okolia samoobslužných kontajnerov.
Vytvorená bola aj webová stránka www.dolinahornadu.sk, na ktorej získate informácie o aktivitách, tipoch na výlety či podujatiach organizovaných v povodí rieky Hornád / v doline Hornádu.
V rámci projektu REJOICE bolo tiež zorganizované podujatie „Hornad Green Day“, v rámci ktorého sa podarilo vyčistiť Hornád na Slovensku aj v Maďarsku od odpadkov. River & Mountain taktiež pripravila edukačný program pre školy, počas ktorého žiaci pozorovali faunu a flóru vo voľnej prírode a vyskúšali si kajaky, paddleboardy či raft.
V sobotu 22. 6. 2024 sa uskutoční 2. ročník „Hornad Triatlon“ - štafetových vodáckych pretekov na Hornáde. Možnosť majú štartovať jednotlivci alebo trojčlenné tímy. Súťaží sa v disciplínach: splav na kajaku, beh a bicykel. Miesto konania pretekov je Športový areál v Kysaku a rieka Hornád. Pre viac informácií a registráciu navštívte https://obkysak.info/htr/prihlasky
Ako si požičať loď cez Kajak.app:
- Registráciu a rezerváciu si môžete urobiť v pohodlí vášho domova. Po príchode na zvolené miesto je potrebné v aplikácii aktivovať PIN a otvoriť pomocou neho kontajner. Následne si z kontajnera vyberte potrebné príslušenstvo - zvoľte si veľkosť vesty a prilby, ktorá vám najlepšie sedí. Veci, ktoré nesmú zmoknúť si odložte do nepremokavého vaku. Nakoniec si z kontajnera vyberte kajak s pádlami a, po nalodení sa na rieke, môžete splavovať. Počas celého splavu je nutné, aby ste mali vždy riadne zapnutú vestu a prilbu. Loďou zapožičanou na Slovensku sa môžete doplaviť až do Maďarska. Viac informácií o možných trasách splavu nájdete na webe www.kajak.app
- Na jeden účet je možné rezervovať si aj viacero lodí. V takom prípade je však za ľudí a zapožičané veci zodpovedná osoba, na ktorej meno boli lode požičané. Maximálny počet dostupných lodí je limitovaný. Pre väčšie skupiny preto odporúčame kontaktovať vopred prevádzkovateľa systému, ktorý vám rád pripraví ponuku splavu na mieru.
- Pre dopravu v okolí Hornádu odporúčame využiť verejnú dopravu. Konkrétne možnosti dopravy vlakom alebo autobusom si vopred preverte.
- V prípade nepriaznivého stavu vodnej hladiny môže byť prevádzka časti, alebo aj celého systému, prerušená. Notifikácia o prerušení prevádzky, prípadne o iných dôležitých skutočnostiach, sa zobrazí aj v podobe informácie v aplikácii.
- Splav v testovacej prevádzke odporúčame deťom od 12 rokov. Na vodu nesmú deti mladšie ako 3 roky. Osoby do 18 rokov môžu splavovať len pod dozorom zákonného zástupcu. Rodiny s menšími deťmi (od 3 rokov) môžu absolvovať splav Hornádu na rafte s inštruktorom - ponuku nájdete na webe www.splavujeme.sk
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Mgr. Andrea Štefanová
Vytvorené:
06.06.2024 15:08
Upravené:
06.06.2024 15:25