Zipline v Beňatine bude východoslovenský unikát

V strede letných prázdnin – v nedeľu 14. augusta bude v Košickom kraji do života uvedený jeden z najväčších investičných projektov tejto sezóny - Zipline v Beňatine. Vďaka tomuto odvážnemu projektu sa bude dať doslova “preletieť“ ponad azúrovo modrú hladinu populárneho jazera v romantickom prostredí bývalého kameňolomu. Spustiť sa po oceľovom lane z vrcholu lomu až celkom dole k vode, bude nevšedným zážitkom, ktorý určite nesmie chýbať medzi letnými dobrodružstvami. Unikátny Zipline bol podporený z dotačnej schémy Košického samosprávneho kraja Terra Incognita sumou takmer 200 - tisíc eur.

Prvá jazda zadarmo

Fenomén zipline má svojich fanúšikov po celom svete. Spúšťať sa so špeciálnym popruhom okolo trupu po oceľovom lane je možné z vrcholov hôr, z veží, ponad údolia aj rieky. Na Slovensku sa nachádza niekoľko ziplinov, ktoré dvíhajú ľuďom adrenalín. Do tejto rodiny pribudne ďalší, pôjde o najvýchodnejší zipline  v našej krajine. 

V deň otvorenia čaká návštevníkov bonus v podobe prvej jazdy úplne zadarmo. Vzpruhu nájdu aj v malom občerstvení. Ponad lom sa spustí aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka: „Pohľad z výšky na Beňatinskú veľrybu, získať na chvíľku krídla a popri tom si  vychutnať okolitú prírodu z vtáčej perspektívy. To je ponuka, ktorú sme najnovšie pripravili pre východniarov aj návštevníkov kraja. Pol minúty adrenalínu na lane dlhom 180 metrov ponad najčistejšiu vodu, akú v našom kraji máme, je lákadlom. Opäť sme podporili projekt, ktorý má potenciál osloviť širokú skupinu ľudí a poskytne zážitok, na aký sa nezabúda. Na východe nič podobné nemáme, preto som rád, že na mapu  atrakcií pribudne práve táto na Dolnom Zemplíne. Verím, že aj vďaka ziplinu , sem turisti radi zavítajú a využijú čas aj na to, aby sa peši či bicyklom prešli po značených cestičkách k dreveným kostolíkom v Inovciach a v Ruskej Bystrej. Je to skrátka o dôvod viac zdržať sa na Kraji sveta – v Košickom svetovom kraji.“

Poďte si zalietať do Beňatiny

Viaceré obce v Košickom kraji si uvedomujú ssvoj turistický potenciál a každá z nich k tejto výzve pristupuje po svojom. Obec Beňatina so svojimi 180 obyvateľmi nie je výnimkou. Jej inovatívny starosta, Štefan Minčák, sa nechal inšpirovať zahraničím: „Sme malá zemplínska dedinka, ktorá má unikátnu technickú pamiatku, lom s tyrkysovou vodou, ktorý bol ešte donedávna prístupný iba veľmi sparťanským spôsobom. S tímom projektantov sme sa rozhodli to zmeniť. Po tom, čo sme okolo celého lomu vybudovali chodník, pridávame možnosť spustiť sa na lane z jeho najvyššieho bodu až k hladine jazera. Bola to výzva, pretože podobná stavba na východe ešte nestojí. Museli sme sa popasovať so všetkými povoleniami, bezpečnosťou istenia aj technickým riešením celého ziplinu. Vďaka odbornosti projektantov a otvorenosti miestnych úradníkov, a samozrejme, aj podpore od samosprávy, otvárame atrakciu, akej široko ďaleko nebude páru. Nechcem prezrádzať veľa, ale toto je len začiatok, pretože v tomto kraji sa dajú zažívať nevšedné veci, len ich treba verejnosti troška poodhaliť. Doteraz o nás vedeli najmä miestni a do číreho jazera chodili trénovať záchranné zložky a potápači. Teraz sa chceme otvoriť širokej verejnosti, ktorá tú nájde už aj sociálne zariadenia a ďalší mobiliár či značené turistické trasy a cyklochodníčky s tipmi na výlety do blízkeho okolia.“ 


Jazda ponad Benatinu bude prístupná pre dospelých aj deti od 10 rokov a osoby s minimálnou hmotnosťou 40 kg a maximálnou 120 kg. Pre menšie deti bude pripravený „mini zipline“ s dĺžkou 30 m.

Jediný, unikátny a prvý na Zemplíne

Zipline bude prevádzkovať samotná obec Beňatina, ktorá si od tejto atrakcie sľubuje okrem iného aj vyššiu zamestnanosť, rast návštevnosti a rozvoj obce samotnej. Tá už dnes poskytuje aj moderné ubytovanie a tiež zázemie pri samotnom jazere. Samozrejmosťou je požičovňou zipline setov a sociálne zariadenia.


„Potenciál Beňatinského jazera uchopili domáci už niekoľko rokov dozadu, kedy sa areál podarilo lepšie sprístupniť a následne zokruhovať bezpečným chodníkom, na ktorom pribudli vyhliadky či fotopoint. Hoci prechádzka, pri ktorej sa aj zadýchate, vedie do kopca, výhľady z vrcholu stoja za to. A práve tieto pohľady na čisté jazero v hĺbke dnes už nefunkčného kameňolomu dali podnet na vznik adrenalínovej atrakcie Zipline. Hoci samotná jazda netrvá dlho, scenéria, ktorou návštevník doslova preletí, sa určite zapíše hlboko do jeho spomienok. Porovnateľný zipline sa dnes na Slovensku nenachádza aj preto, že počas krátkeho „letu“ sa odvážlivcom naskytne úplne nový pohľad na našu Beňatinskú veľrybu, ktorá je prekvapením pre každého nového návštevníka,“ láka na Zipline aj Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Sobranecká V4-ka

Košický samosprávny kraj tento rok podporil projekty, vďaka ktorým vyniknú aj menšie lokality. Tie sa navzájom zosieťovali tak, aby vytvorili komplex  rôznorodých zážitkov a možnosti, ako si výlet predĺžiť na celý deň, alebo aj na dlhšie. Takto sa v okolí Sobraniec návštevníci stretávajú s vtipným názvom „V4-ka“. Cyklisti, ale aj peší turisti majú k dispozícii štyri styčné turistické body. Začať sa dá pri drevenom kostolíku v Inovciach, z neho sa presunúť pre dávku dobrodružstva do Beňatiny, potom sa vydať na hradby Tibavy nad obcou Podhoroď a výlet zakončiť malebnou UNESCO pamiatkou v Ruskej Bystrej. Tu, v blízkosti dreveného kostolíka, čaká na dobrodruhov novovybudované odpočinkové zázemie, ktoré bolo taktiež finančne podporené z dotačného programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

„Spoločne s atrakciou Zipline v Beňatine otvárame aj my, v obci Ruská Bystrá, nový prvok návštevníckej infraštruktúry - altánok, ktorý bude slúžiť ako oddychové zázemie pred alebo po absolvovaní dobrodružstiev v našom regióne. Súčasťou prístrešku je miesto na opekanie, lavičky, informačné tabule s označenými tipmi a trasami na výlety do blízkeho okolia a, v neposlednom rade, aj verejné toalety s bezbariérovým prístupom. Sú to prvé kroky k tomu, aby sme tu raz, po vzore napríklad Čierneho Balogu, vybudovali lokalitu, do ktorej sa budú chcieť ľudia vracať.  Na pokračovanie tak budú objavovať to, čo tu pre nich   príroda a história nachystali. S tímom miestnych nadšencov sme presvedčení, že žijeme v nádhernej oblasti a zaväzujeme sa ju do budúcna stále viac otvárať a sprístupňovať verejnosti.“ hovorí spoluautor/koordinátor projektu Na bicykli za pamiatkami UNESCO, Marián Sejna.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 09.08.2022 14:55
Upravené: 26.01.2023 09:29

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001