Soľná brána vo Veľatoch je otvorená a dolný Zemplín atraktívnejší

Areál Aqua Maria vo Veľatoch otvoril letnú sezónu a svoje brány verejnosti s novou ponukou v podobe troch vynovených bazénov so slanou vodou. Projekt s názvom „Soľná brána Veľaty“ získal z dotačného programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita podporu vo výške 61-tisíc eur. Vďaka nej môže už toto leto lákať turistov z blízka aj z ďaleka novým slaným kúpaliskom a moderným zázemím, z ktorého môžu podnikať výlety na Tokaj, do Vihorlatského pralesa či do Slanských vrchov. Vďaka tomuto novému investičnému projektu sa dolný Zemplín mení na ešte atraktívnejšie miesto pre trávenie voľného času i letných dovoleniek.

Aqua Maria - rodinný areál s 50-ročnou tradíciou

Areál Aqua Maria funguje už od 60-tych rokov. Najprv ako autokemping a v posledných desaťročiach ako rekreačný areál, nadväzujúci na historický prameň Slaná studňa v obci Veľaty. Spravuje ho už štvrtá generácia rodiny Rusňákovcov a ich angažovaný prístup návštevník pocíti v každom ohľade. Od reštaurácie cez ubytovanie v penzióne či chatkách, až po požičovňu bicyklov, športoviská a v neposlednom rade - 3 vynovené slané bazény. Úplnou novinkou tohto leta je nový bazén pre najmenších s plážou. Rekonštrukcia areálu bola rozdelená do troch etáp. V tej prvej prešiel obnovou oddychový 25 metrový bazén s hĺbkou 130 cm, kde si zapláva celá rodina, ale aj okrúhly detský bazén.

„Aktuálne sme ukončili druhú etapu a vďaka dotácii z kraja otvárame ďalší, tretí bazén, ktorý je vhodný aj pre úplne maličké deti. Jeho hĺbka sa postupne zväčšuje od nula do 45 centimetrov. Je v ňom osadená vodná atrakcia so šmýkačkami a fontánou. Bazény sú dezinfikované najšetrnejšou  soľnou technológiou. V tretej etape, ktorú plánujeme začať hneď po ukončení letnej sezóny, vybudujeme pieskovú pláž a pribudne aj nový bufet. Kapacita kúpaliska sa tým zdvojnásobí  z 300 na 600 návštevníkov. V našom areáli pracujú už moji synovia, čo je štvrtá generácia po našom starom otcovi, ktorý areál založil ako autokemping. Svojou výbornou polohou je v podstate vstupnou bránou do Tokajskej oblasti a jeho význam a využitie stále rastie,“ opísal Slavomír Rusňák, majiteľ komplexu Aqua Maria Veľaty. Ako dodal, v areáli vo Veľatoch si na svoje prídu všetci - od kemperov, až po rodiny na bicykloch či peších turistov. Okrem vonkajších bazénov ponúka aj indoorové wellness s 9 metrovým bazénom, saunami a vírivkou, ktoré taktiež pracujú na báze soli.

Dolný Zemplín ako dovolenková destinácia

Nové kúpalisko, dobré jedlo a víno, cyklotrasy aj UNESCO pamiatky – to je letná ponuka dolného Zemplína, ktorý má čo ponúknuť rodinám aj náročnejším návštevníkom každej vekovej kategórie. „Doposiaľ sme sa pýšili tým, že slovenské more je na Zemplínskej šírave, teraz môžeme povedať, že na Zemplíne je aj miesto so slanou vodou. História miestneho slaného prameňa je fenoménom, kvôli ktorému si toto miesto zaslúži byť na mape letných dovolenkových destinácií. Košický samosprávny kraj sa snaží využívať prírodné bohatstvo, ktoré na východe máme, či už je to geotermálna voda, ktorú sme vyhĺbili v Čižaticiach alebo zásaditá jódová voda pripomínajúca tú morskú, ktorá je typická pre historický prameň v obci. Aj preto sme podporili projekt obnovy tohto unikátneho areálu. Verím, že  kúpalisko v areáli Aqua Maria vo Veľatoch poskytne skvelé zázemie pre viacdňové dovolenky nielen slovenským, ale aj zahraničným turistom,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. 

Skvelý profil Zemplínskych vrchov láka vo veľkej miere aj cykloturistov, ktorým sa v menších aj väčších dedinkách budujú cyklodepá, nabíjačky, aj požičovne pre elektrobicykle a, samozrejme, aj cyklotrasy. Veľaty nie sú výnimkou, keďže sú považované za vstupnú bránu cyklistov do Tokajskej vinohradníckej oblasti. Priamo odtiaľto začína žltá cyklotrasa prechádzajúca takzvanou Grófskou cestou do Čerhova a ďalej až k vyhliadkovej veži v Malej Tŕni.

„Investícia do nového bazéna v areáli Aqua Maria nie je vo Veľatoch prvou podporou zo župného dotačného programu. V roku 2018 sme tu otvárali cyklodepo s prvou e-bike nabíjačkou na Zemplíne, ktoré funguje a rozrastá sa dodnes. Areál Aqua Maria návštevníkom už roky umožňuje vytvoriť si východiskovú bázu pre viacdňovú aktívnu dovolenku v našom kraji a teraz majú turisti o ďalší dôvod naviac sem zavítať – vynovené kúpalisko. Keďže Veľaty sú strategicky situované na pomyselnom rázcestníku zaujímavých trás, dajú sa odtiaľto podnikať výlety do každým smerom. Zaujímavé sú Slanské vrchy s hradom Slanec a horským jazerom Izra, celá Tokajská oblasť so svojimi vinicami či Vihorlatský prales zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO,“  dáva tipy na výlety Lenka Jurková Vargová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Areál Aqua Maria s unikátnym slaným kúpaliskom vo Veľatoch funguje od začiatku tohto leta až pokiaľ počasie neukončí letnú sezónu. 
 

 

 

Autor/zdroj: KOCR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 17.06.2022 13:12
Upravené: 25.01.2023 13:23

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001