Polovičný hámor na Hrnčiarskej ulici v Košiciach sa znova roztočil

V Košickom kraji pribudol ďalší nový projekt zameraný na ekoturizmus - Polovičný Medzevský hámor na Hrnčiarskej ulici v Košiciach. Nadšenci z neziskovej organizácie „Cech umeleckých kováčov a kováčov Slovenska“ na čele s cechmajstrom Vladimírom Eperješim, si dali za cieľ zrekonštruovať zmenšeninu kováčskej dielne, pôvodne stojacej v Medzeve a priblížiť tak tradičné remeslo ďalším generáciám. Tento ich zámer podporil Košický samosprávny kraj (KSK) cez dotačný program Terra Incognita sumou 12.000 eur.

V Uličke remesiel v Košiciach nesmie hámor chýbať

Ulička remesiel je sama o sebe atrakciou v Starom meste, ktorá láka turistov aj miestnych, a to nielen svojou nezameniteľnou atmosférou, ale dáva priestor aj na nevšedné zážitky a vzdelanie. Bylinkár vedľa kamenára, hrnčiar vedľa kováča či rezbára. Ulička remesiel nám už od roku 1998 ukazuje, že remeslo má zlaté dno. O jej dôležitosti dobre vedel aj rodák z Medzeva a bývalý prezident Slovenskej republiky, Rudolf Schuster, ktorý inicioval výstavbu napodobeniny veľkého medzevského hámru práve tu, za kováčskou dielňou na Hrnčiarskej ulici. „Ako sa voľakedy kulo železo, keď nebola elektrina? Keď sa nedal pohodlne stlačiť vypínač? Presne to sa dozvedia tí, ktorí sa prídu pozrieť na hámor - na geniálnu konštrukciu našich predkov, ktorí vedeli využiť silu prírody vo svoj prospech. Srdcom tradičnej kováčskej dielne, teda hámru, je vodné koleso. To využíva vodnú energiu na chod kováčskych bucharov, dúchadiel alebo mechov. Bez nich by žiadna pec nebola dosť žhavá na kutie železa a spracovanie ocele. Presne takto to funguje dodnes v Hámri v Medzeve, známom najmä svojimi lopatami, no aktuálne aj u nás - v jeho vernej polovičnej kópii v Uličke remesiel v Košiciach,“ vysvetľuje kováč Vladimír Eperješi, ktorý v Uličke remesiel stojí už 7 rokov pri horúcej vyhni a kuje umelecké diela známe po celej Európe.

Hámorníctvo aj pre dnešných moderných ľudí

Polovičný hámor je drevenou prístavbou nachádzajúcou sa na Hrnčiarskej ulici, ktorá bola donedávna zdevastovaná. Polovičný sa nazýva preto, že ide o vernú zmenšenú kópiu hámru nachádzajúceho sa v Medzeve, ktorý je živou technickou pamiatkou. Vďaka rekonštrukcii objektu vznikol priestor určený na prezentáciu kováčskeho remesla. 

,,Toto je prvá rekonštrukcia od postavenia zmenšeniny hámru v Medzeve. Drevená prístavba bola prakticky nefunkčná, nádrže na vodu, hornú aj spodnú bolo treba odizolovať a ochrániť pred únikmi vody a vodné koleso bolo potrebné úplne zrepasovať. Odviedol sa tu kus dobrej práce. V Košickom kraji má remeslo svoje vzácne miesto. Je to dedičstvo predkov a zároveň inšpirácia pre ďalšie generácie. Preto som rád, že sa do našich dotačných výziev zapájajú žiadatelia, ktorí majú vzťah k histórii, poctivej práci a majú veľký záujem sa o svoje zručnosti podeliť. Rekonštrukcia hámru v Košiciach spĺňa všetky predpoklady na to, aby rozhýbala ekoturizmus a prilákala návštevníkov, preto ma teší, že vodné koleso tejto dielne sa opäť točí,“ popisuje rekonštrukciu Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.  

Obnovený polovičný Medzevský hámor priamo v srdci Košíc opäť rozšíri turistickú ponuku atraktivít v hlavnom meste východného Slovenska. Interaktívne prehliadky či priamy dotyk s remeslom sú v očiach verejnosti stále žiadanejšie. Novinku vníma veľmi pozitívne aj výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus (KRT) Lenka Vargová Jurková: ,,Netradičné veci na netradičných miestach. To je presne to, čo prezentuje kováčsky hámor v centre Košíc. Ponúknutím takejto atrakcie potešíme rodiny s deťmi, turistov aj školské triedy. Verím, že zmenšenina hámru, kde návštevník sám na vlastné oči uvidí, ako do vyhne vháňa vzduch dúchadlo, poháňané vodným kolesom, sa stane nevšednou vzdelávacou atrakciou a príjemne vyplní čas strávený v regióne Abov. Zároveň je aj pozvánkou na návštevu originálneho Medzevského hámru, pôvodne tzv. Tischlerovho hámru, ktorý je živou technickou pamiatkou stavby a technológie kovania železa v obci Medzev, neďaleko Košíc.“

Do Polovičného hámru v Košiciach aj do originálneho Hámru Slovenského technického múzea v Medzeve majú návštevníci dvere otvorené podľa prevádzky. Individuálne sa dajú dohodnúť aj ukážky hámrovníctva, okúsiť sálavé teplo vyhne či vyrobiť si podkovičku zo železa pre šťastie.  

 

Autor/zdroj: KOCR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 21.04.2022 12:28
Upravené: 24.01.2023 13:43

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001