Najplynulejší východoslovenský flowtrail otvorili na Kraji sveta v Žehre

Cyklisti, zbystrite pozornosť, na Spiši pribudol Trailpark Žehra. Projekt podporil krajský dotačný program Terra Incognita sumou 15 tis. €. Bajkerov láka na dva úplne nové flowtraily, teda cyklotrasy, ktoré sú špeciálne upravené na jazdu dolu kopcom s klopenými zákrutami, vlnami či dokonca skokmi. Žehra sa tak zapísala na mapu horských cyklistov všetkých vekových aj výkonnostných kategórií. Čierny „HRADNÝ“ trail je určený pre skúsených bajkerov, zatiaľ čo modrý trail predstavuje jednoduchý typ trate, vhodnej aj pre začiatočníkov a deti. Odteraz budú do srdca Spiša, do Trailparku Žehra, viesť cesty všetkých zanietených horských cyklistov.

Nová atrakcia na Spiši, ktorú si vychutnáte na dvoch kolesách

Pod Spišským hradom sú cyklisti dlhodobo vítaní. Po niekoľkých značených cyklotrasách môžu objavovať UNESCO pamiatky aj prírodné rezervácie, pravidelne sa tu konajú aj vytrvalostné maratónske cyklopreteky a odteraz si môžu spestriť jazdu aj v Trailparku Žehra, ktorý je na vlastnú zodpovednosť otvorený non-stop pre všetkých. 

V Trailparku Žehra sa jazdí spod vrcholu Kozej hory, z nadmorskej výšky 636 m n. m. Z tohto bodu si cyklisti môžu vybrať, či zjazdia ľahší modrý trail, nazývaný aj „Hradný flow“, s dĺžkou 1650 m. Trúfnuť si môžu  aj na náročnejší „čierny“ trail, dlhý 730 m, ktorý sa na jeseň dočká predĺženia až na cca 1480 m. Tento náročnejší trail dostal meno po nositeľovi myšlienky Trailparku v Žehre Milošovi Kočišovi. Volajú ho teda „Majkyho enduro trail“.  
„Vlnenie terénu a klopenia zákrut trate sú navrhnuté tak, aby umožňovali plynulý prejazd. Je to východoslovenský unikát - skutočne najplynulejšie jazdenie široko-ďaleko. Všetky prvky sú totiž navrhnuté tak, aby boli zábavné a zároveň prejazdné aj pre menej skúsených cyklistov. Viac ako dva kilometre trailov sa nám podarilo vybudovať za mennej ako 20 dní, čo by bolo hodné zápisu aj do nejakej knihy rekordov. Pracovali na ňom dobrovoľníci, no najviac samotní jazdci a, samozrejme, aj ja. Taktiež sme k projektu prizvali profi staviteľa tratí Ivana Prekopa. Pri výstavbe sme sa čo najviac snažili kopírovať prirodzený sklon terénu a vrstevnice. Pre spestrenie sa na trase striedajú pasáže s rôznym sklonom. Väčšie výškové rozdiely na tratiach prekonávame pomocou klopených zákrut a skokov, a keby si niekto predsa len povedal, že je to pre neho náročné, tak všetky prekážky majú aj možnosť obchádzky. Za tieto traily sa nemusíme hanbiť pred profi bajkermi a zároveň sa na ne nebojíme pustiť aj deti. Do budúcna by sme chceli našu komunitu rozširovať, pretože toto je len začiatok. Pozývame k nám všetkých aktívnych ľudí, ktorí sa k nám pridajú. Vítaní sú u nás skutočne všetci.“ pozýva do spišských lesov autor projektu a predseda Urbárskeho a pozemkového spoločenstva Žehra, Ing. Miloš Kočiš. 

Zasaď strom a podpor cykloturizmus v regióne!

Na otvorení Trailparku Žehra nemohla chýbať ani výsadba stromu, ktorou dávajú miestni lokálpatrioti a nadšenci najavo svoju úctu k tunajšej prírode a zaväzujú sa k jej ochrane. Aj napriek brigádam, počas ktorých často musela do lesa pod Kozou horou prísť aj technika, si tvorcovia tohto parku na miestne lesy potrpia. Je v nich ticho a pokoj a tento nový Trailpark, jeho flowtraily a singletracky k tomu pridávajú aj esenciu zábavy. Od začiatku výstavby parku už v miestnom urbáre vysadili viac ako 1050 úžitkových drevín, pretože veria, že vytvárajú miesto pre podobne zmýšľajúcich športovcov, ktorým touto cestou umožnia spoznať málo objavené zákutie košického kraja. 

„Veľmi si vážim prácu a nasadenie dobrovoľníkov, športovcov a cyklistov, ktorí v Žehre zanechávajú nezmazateľnú stopu. V okolí najväčšieho slovenského hradu a kamenného travertínového mesta Dreveník, je tento park ďalšou skvelou zámienkou, prečo sa zdržať na Spiši o deň dlhšie. Tento zvlnený kraj si priam pýta pozornosť horských cyklistov a v Trailparku Žehra sa zaručene vybláznia do sýta. Pri jazde dolu kopcom po dvoch trailoch, všetkých tých klopených zákrutách a padákoch, ktoré tu vznikli, sa v človeku mieša adrenalín s endorfínmi a po zastavení dolu má chuť ísť znova na kopec. Som rád, že ľudia v kraji vnímajú a vidia trendy, a aj vďaka nim sa u nás rozširujú cyklistické zážitky, ktoré verím, že na Spiš prilákajú aj milovníkov cyklistiky z iných krajín. Som rád, že toto sa realizuje vďaka podpore z krajského dotačného programu,“ povedal Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja. 

V zahraničí je budovanie podobných areálov, aký vzniká v Žehre pod Spišským hradom, pomerne rozšírené. Výborným príkladom nám v tomto môže byť Rakúsko či susedné Česko. Pre príklady ale vôbec nemusíme chodiť ďaleko, pretože aj v krajskom meste je silná komunita nadšencov „KECY – Košické Cyklotraily“, ktorá buduje chodníčky v lese, tzv. singletracky, navzájom ich prepája, stará sa o ich úpravu a buduje tak atrakciu v metropole východu. 

,,Veľmi nás potešilo, keď sa do projektovej výzvy zapojili dobrovoľníci a nadšenci zo Žehry. Vízia, že by areál, venovaný adrenalínovej cyklistike, mohol vzniknúť v Žehre a rozšíriť tak ponuku atrakcií tohto regiónu, si získala našu pozornosť. Zanietení športovci okolo autora projektu, Miloša Kočiša, tu strávili hodiny a dni brigádami, jazdením a trénovaním, aby sa ich sen splnil a oficiálne mohli otvoriť miesto s dušou v nádhernej prírode tohto regiónu, v blízkosti pamiatok zaradených do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Trailpark je ukážkovým príkladom toho, že kde je nadšenie a vôľa, tam je aj cesta,“ pochválila angažovanosť tvorcov Trailparku Žehra Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

 

 

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 11.07.2022 07:51
Upravené: 26.01.2023 08:34

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001