Krásnohorské hradné hry po dvojročnej prestávke oslávia svoj 15. ročník

V prvú augustovú sobotu sa môžete vďaka Krásnohorským hradným hrám preniesť do stredoveku. Do doby majestátnych hradov, zámkov, princezien, kráľov a bojov na koňoch, s lukmi, mečmi a delami. Na rade je už 15. ročník podujatia, o ktoré sa stará rodinné OZ Tri ruže, a ktoré sa svojou kvalitou zaradilo medzi TOP podujatia Košického samosprávneho kraja, finančne podporené v rámci programu Terra Incognita. Krásnohorské Podhradie a areál pod hradom Krásna Hôrka pozývajú malých aj veľkých rytierov na cestu do minulosti, kde zažijú dobrodružstvo a pritom sa aj niečo nové naučia. Vstup na podujatie je spoplatnený, avšak v predpredaji sú lístky so 40%zľavou .

Verbovanie do kráľovskej armády hradu Krásna Hôrka

„Je skvelé, že po dvojročnej pauze sa nám do kalendára vrátilo tradičné a jedinečné podujatie spod hradieb Krásnej Hôrky. Aj napriek tomu, že na hrad sa zatiaľ môžeme iba dívať z diaľky,  keďže rekonštrukčné práce po požiari  naďalej prebiehaú, nič nám nebráni “dobývať“ jeho hradby. Toto podujatie je učebnicou histórie v praxi, spája všetko z dôb milunlých. Východniari aj návštevníci zažijú boje, hry, remeslá, tvorivé dielne, jarmok a chýbať nebude ani vychytená lokálna kuchyňa.  Je pre mňa cťou, že mi tento rok pripadla milá úloha pasovať najmenších návštevníkov za rytierov. Verím, že tieto hry sa v plnej zbroji zapíšu do spomienok všetkých, ktorí zavítajú na Gemer. Ten ponúka bohatstvo nielen nad zemou, ale aj pod ňou. Reč je napríklad o Krásnohorskej jaskyni, Silickej planine ale aj  kaštieli Betliar. Hneď za rohom sa nachádza unikát nášho kraja – gotické kostolíky so vzácnymi maľbami v Štítniku, Koceľovcich a Plešivci a Ochtinej,“ láka na zážitky predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka.   

Obrana hradieb je vždy vážna záležitosť. Najmä keď žijete v stredoveku a závisí od toho život vášho kráľa. Preto dostanú malí rytieri a rytierky príležitosť precítiť toto dobrodružstvo v dobových kostýmoch, s historickým náčiním, jedlom, pitím, ale aj s rôznymi úlohami. Ich fyzické schopnosti zas preverí rytierska dráha. Budú na nej zbierať pečiatky, aby ich potom naverbovali do kráľovskej armády a pasovali do stavu rytierskeho.

„Deťom sa páči byť súčasťou programu, strieľať z luku, prezrieť si delo zblízka či vidieť skutočné historické boje nielen na obrazovke televízora alebo tabletu. Úvodný program Krásnohorských hradných hier preto bude patriť im. Potom deťom doprajeme oddych pri divadelnom predstavení od Toma a Ela, a do stredoveku ich opäť vtiahnu sokoliari, maďarskí čikóši a husári na koňoch, výstrel z dela aj šermiarske skupiny Füzéri várvédők a Johanniti z Miškovca. Ja osobne sa teším na talentovaných chodúliarov, ktorí nás reprezentovali aj na olympiáde v Aténach, a ktorí pod hrad prídu s bláznivou rozprávkou o čertoch, vodníkoch a podvodníkoch. V podvečerných hodinách sa program začne poriadne dramatizovať, keď prídu k slovu stredoveké praktiky mučenia, hromadná bitka a ukážky streľby z palných zbraní ako delo, tarasnica, katapult, alebo tormenta. Keďže naša rodina organizuje tieto hradné hry už po 15. krát, vždy si dáme záležať na autentickosti a prezentácii Gemera ako takého. Práve preto, ako správni lokálpatrioti, sme si do programu prizvali na úplný záver výbornú miestnu kapelu EXIT,“ prezrádza detaily programu jeho organizátorka a predsedkyňa OZ Tri ruže,  Nikoleta Legnárová.

Krásnohorské hradné hry majú svoju bohatú históriu, počas ktorej stihli osloviť rodiny s deťmi z celého Slovenska. Kvalitný a premyslený program, ktorý má nielen zábavný, ale aj silne edukatívny charakter, je vždy obrovským lákadlom.  >>PROGRAM

„To, že je festival ladený rodinne, je dobrou správou pre všetky vekové kategórie, ktoré majú v lete chuť zmysluplne tráviť čas so svojimi blízkymi. Starí rodičia, rodičia, deti aj mladí ľudia sú históriou očarení rovnako, bez ohľadu na vek. Ide o vyskúšanú vec a potvrdilo sa to aj v minulých ročníkoch tohto podujatia, ktoré bolo vždy obsypané divákmi. Tí sú doslova vtiahnutí do deja a k historickým faktom sa im do pamäti vryje aj emócia z realisticky prevedených bojov a ukážok, na ktorú len tak ľahko nezabudnú. Želám Krásnohorským hradným hrám, aby im vyšlo v sobotu počasie a o ostatné je ako vždy, skvelo postarané,“ zapriala Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Jedzte ako králi na Krásnej Hôrke

Každé dobré podujatie musí ponúknuť aj výnimočné gastro zážitky. V Krásnohorskom Podhradí o ne  určite nebude núdza. Tento rok tu budú špeciality Gemera, aké inde neochutnáte: plnená kapusta a gemerské guľky servírované s kyslou kapustou a praženou slaninkou. Na sprievodný remeselnícky jarmok sú pozvaní zástupcovia rôznych remesiel, tradičných aj modernejších, ktorí budú vyšívať utierky a obrusy, maľovať vaše mená na hrnčeky, predávať voskové sviečky aj drôtikové šperky. Chýbať nebude ani drevený kolotoč pre najmenších, maľovanie na tvár, tvorivé dielne, orientálne tance a mnoho ďalšieho. 

Na Krásnohorské hradné hry kyvadlovou dopravou
Pravidelní návštevníci Krásnohorských hradných hier sú už zvyknutí na to, že sa pod hradby hradu dostanú zadarmo kyvadlovou dopravou z Rožňavy. Inak to nebude ani tento rok. Jazdný plán kyvadlovky sa prispôsobí grafikonu vlakov prichádzajúcich z Košíc a pridajú sa aj jazdy z rožňavskej autobusovej stanice. Návštevníkom tak nebude nič brániť v tom, aby si dobový zážitok vychutnali bez starostí o dopravu do miesta a z miesta konania podujatia. >>Jazdný poriadok kyvadlovej dopravy

Lístky na podujatie si návštevník môže zakúpiť v Regionálnom Informačnom Bode na Hlavnej 48 v Košiciach alebo online >>TU 
Všetky dôležité informácie a program sú dostupné na webe - www.terraincognita.sk/6-august-2022-15-rocnik-krasnohorskych-hradnych-hier/ 

Autor/zdroj: KOCR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 01.08.2022 12:12
Upravené: 26.01.2023 09:25

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001