Hrad nad Vinným je plný noviniek

Hrad nad Vinným zažíva už 11 rokov svoju novodobú renesanciu. Vďaka odbornosti a jasnej vízii kastelána sa z neho stalo miesto hodné výletu pre celé rodiny. Nový vstupný most, vstupná uvítacia sála tzv. Dom kapitána, galéria, oddychová zóna aj romantická vyhliadka. Na hrade ožilo tradičné tesárstvo aj ďalšie stredoveké remeslá . Novinky na hrade, ktoré sa posledné dva roky autentickým spôsobom na hrade vznikli, dnes slávnostne predstavil verejnosti predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka spoločne s výkonnou riaditeľkou Košice Región Turizmus Lenkou Vargovou Jurkovou a kastelánom hradu Jaroslavom Gorásom. Záchrana hradu a jeho vylepšenie bolo podporené z dotačného programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Keď už máte kúpania dosť, poďte na hrad!

Hrad nad Vinným, ktorý sa týči nad brehmi Vinianskeho jazera postavili v 13. storočí, a za jeho hradbami býval aj druhý najmocnejší muž Rakúsko-Uhorska po kráľovi, vtedajší dalmátsko-chorvátsky bán, Albert Užský. Tohto protihustiského bojovníka si na Zemplíne dodnes pripomínajú ako michalovského prvého rytiera. Dnes je z jeho sídla nad Vinným turistické miesto, ktoré ponúka doplnok rekreantom pri „slovenskom mori“, aby si vychutnali nádherné výhľady aj stredovekú atmosféru.

„Na hrade robí záchranné práce naše občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta už dvanástu sezónu, a som vďačný za to, že sa na nás v kraji vždy myslelo, že boli naše nápady podporené aj finančne, a že vždy tu máme dobrovoľníkov, ktorí prídu pomáhať. To je veľká vec, najmä keď zachraňujete stredoveký hrad, stredovekým spôsobom. Snažíme sa pracovať tradične, s vtedajšími vynálezmi, ako je napríklad šliapací žeriav. Ten nám pomohol aj nedávno pri zostrojovaní vstupnej lávky na hrad, kde sa dvíhali ťažké brvná. Teraz nás opäť čaká veľká úloha. Na hrad bude potrebné vyniesť viac ako 100 ton materiálu na nové nádvorie s dlažbou,“ hovorí o plánoch kastelán a kapitán Hradu nad Vinným, Jaroslav Gorás.

Ako prenesení do stredoveku na Hrade nad Vinným

Na Vinianskom hradnom vrchu tento rok pribudli chýbajúce služby a priestory, aby sa hradní dobrovoľníci a aj jeho návštevníci cítili čo najlepšie. Návštevníci si hneď po príchode na hrad cez drevenú lávku môžu objednať služby sprievodcu a zistiť, čo všetko sa na hrade práve deje. Nedávno bol pri archeologickom výskume objavený palác a jeho stena teraz slúži ako akási galéria na  zorientovanie sa v histórii hradu aj celej oblasti. V dome Kapitána, teda pôvodne veliteľa hradných stráží, je otvorený obchodík s drobnosťami pre radosť, napríklad s drobnou keramikou, mastičkami, bylinkami, sirupmi či džemami z domácej výroby. Na pauzu a oddych lákajú autentické drevené lavice a trávnaté plochy sú ako stvorené na rodinný piknik.

„Dolný Zemplín si zaslúži cestovateľskú pozornosť, pretože ponúka pestrú paletu zážitkov a je výkladnou skriňou tradícií Košického samosprávneho kraja. Ako prenesený do stredoveku sa bude cítiť každý, kto si dá tú námahu a “vyšliape” na hrad či už cestou od Vinianskeho jazera alebo kratšou, ktorá vedie z obce Vinné. Košický samosprávny kraj sa preto snaží pomôcť s obnovou hradu, vďaka čomu môžu návštevníci vidieť napríklad unikátny stredoveký žeriav či novinku v podobe dreveného vstupného mosta. Teší ma, že dobrovoľníci myslia aj na životné prostredie a udržateľné aktivity, napríklad PET fľaše využívajú na výrobu povrazov a lán. Aktivity, ktoré sa tu realizujú, si možno nielen pozrieť, ale aj vyskúšať, vďaka čomu je  zážitok z návštevy hradu naozaj  autentický,“ hovorí Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Letná sezóna na hrade v číslach

Na dolný Zemplín prichádza mnoho návštevníkov či už kvôli kúpaniu, tokajským vínam, festivalom či turistike. Hrad Vinné pozýva všetky vekové kategórie, nech už sú v tejto časti Košického kraja z akýchkoľvek dôvodov. Je to skvelé miesto, kde môžete stráviť romantické chvíľky napríklad na novej vyhliadke s výhľadom na Východoslovenskú nížinu. Hrad bol totiž postavený na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov, v nadmorskej výške 325,3 m n. m. Je ideálnym miestom aj na piknik s deťmi, ktoré sa nebudú vedieť vynadívať na dobovo oblečených majstrov tesárov či kuchárov, ktorí na hrade denne pracujú. Toto leto je pri novej vstupnej lávke nainštalovaný sčítací stroj, ktorý bude hlásiť presné počty návštevníkov a poskytne tak cenné štatistiky do budúcna.

Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus odporúča prísť si tento hradný zážitok určite vychutnať: „To, čo má možnosť návštevník zažiť tu na hrade nad Vinným, je úprimné a autentické. Práca a radosť zo zveľaďovania stredovekého hradu je nákazlivá a to je tou najväčšou pridanou hodnotou. Presne o tomto je ekoturizmus, ktorý tu nad obcou Vinné prezentuje remeslo vo svojej podstate a učí ho ďalšie generácie. Tradičné spôsoby opracovania kameňa či dreva, prútikárstvo aj stavebné postupy sa tu snažia dobrovoľníci zachovávať v najčistejšej podobe a tak konzervovať bohatstvo a múdrosť našich predkov. Tento tradicionalistický prístup k obnove pamiatky je v rámci Slovenska unikátom.“  

Slávnostné predstavenie noviniek bolo súčasťou programu podujatia Jánske ohne nad Šíravou a spoločného výstupu na hrad.

Autor/zdroj: KOCR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 27.06.2022 09:45
Upravené: 25.01.2023 15:20

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001