Vo významnej archeologickej lokalite v Košickom kraji slávnostne odhalia repliku obetnej jamy
V utorok 14. júla sa v obci Nižná Myšľa, v jednej z najvýznamnejších archeologických lokalít európskeho významu, slávnostne odkryje a črepinami pokrstí replika obetnej jamy. Projekt financovaný Košickým samosprávnym krajom cez program Terra Incognita je súčasťou významnej expozície a splnil tak svoj cieľ - priblížiť návštevníkom život a rituály ľudí z doby bronzovej. Významný nález kostier spolu s ďalšími obetami objavený v archeologickej lokalite Nižná Myšľa v roku 1993 je aktuálne inštalovaný v obecnom múzeu. Priamo na ich nálezisku bude už o pár dní slávnostne odkrytá replika obetnej jamy aj s celým jej obsahom. Nadšenci histórie tak získajú ešte autentickejší pocit z návštevy skanzenu.
Obec Nižná Myšľa je vo vedeckých kruhoch známa ako európsky významná archeologická lokalita staršej doby bronzovej. Svoj status získala už v roku 1892 a odvtedy svojimi vykopávkami fascinuje svet. Archeologický ústav SAV tu už 40 rokov realizuje systematický výskum, vďaka ktorému sa podarilo zistiť existenciu niekoľkých osád z rôznych časových úsekov od praveku až včasného stredoveku.
Posledným významným objavom z roku 1993 je dva a pol metra hlboká obetná jama, v ktorej sa nachádzali kostry štyroch žien, oddelené od seba vrstvou hliny spolu s väčšou časťou uvarenej detskej lebky. „Zaujímavé je, že každú usmrtenú ženu zasypali zeminou spolu s časťami obetovaných zvierat a keramických nádob, bronzovým prsteňom, hlineným závažím z tkáčskeho stavu a keramickými kolieskami a kameňmi. Dnes sa môžeme len domnievať, čo bolo pravým dôvodom tak nezvyčajne krvavého rituálu. Podobné rituály nie sú v tomto období úplne výnimočné a ich súčasťou neraz bola aj antropofágia alebo nepresne povedané, kanibalizmus,” vysvetľuje Ján Melich z občianskeho združenia Collegium Myssle, ktoré stojí za realizáciou projektu.
„Archeologická lokalita Nižná Myšľa je dôkazom, že náš kraj je na historické poklady naozaj bohatý. Práve na tomto území sa našla najstaršia hračka v strednej Európe - kultový vozík. Vidíme veľký význam v podpore takýchto projektov práve cez krajský program Terra Incognita, ktorý vznikol s cieľom podpory kultúrnych a historických hodnôt. Máme sa čím pochváliť a práve teraz, v čase pandémie, máme vynikajúcu príležitosť spoznať unikáty, ktoré doma máme,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
,,Replika obetnej jamy je ďalší projekt, ktorý sa nám v lokalite skanzenu podarilo sprístupniť pre verejnosť. Doposiaľ sú v obci vybudované dve repliky pravekých domov, časť obranného valu so vstupnou bránou do mesta z doby bronzovej, dve kuchynské pece a tunelová pec na vypaľovanie keramických nádob. Návštevník sa okrem samotnej prehliadky nálezísk môže prejsť náučným chodníkom a dozvedieť sa viac o lokalite a jej histórii,” uviedol Ján Melich.
Význam archeologického skanzenu Nižná Myšľa z pohľadu cestovného ruchu vyzdvihuje aj výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková: ,,Mať v regióne tak významnú archeologickú lokalitu, je aj pre nás veľká príležitosť, ako zaujímavým spôsobom prezentovať Košický kraj a prilákať tu aj náročnejších turistov. Spolu s priľahlým parkom, sedením, ohniskami a detským ihriskom vzniká v okolí atrakcie veľmi zaujímavý voľnočasový komplex pre návštevníkov. Zaujímavé fakty a zážitok z poznávania histórie našich predkov sú lákadlom ako pre rodiny s deťmi, tak aj školy v rámci ich výučby dejepisu.”
Slávnostné otvorenie repliky kultovej obetnej jamy v Nižnej Myšli bude spojené s prehliadkou obecného Myšľanského múzea.
Autor/zdroj:
Košice Región Turizmus
Zverejnil:
Jozef Andrejko
Vytvorené:
14.07.2020 13:49
Upravené:
21.12.2021 17:21