K atraktívnym cieľom nasmerujú turistov hnedé tabule
Koncom minulého roka pribudlo na území Košického kraja 103 zvislých dopravných značiek, tzv. hnedých tabúľ. Osadenie návestného a smerového dopravného značenia zlepší orientáciu k turistickým cieľom na území kraja.
Nové dopravné značky doplnili už existujúci navigačný systém na pozemných komunikáciách, ktorý začal budovať Košický samosprávny kraj v roku 2012. V tom čase bolo osadených spolu 305 zvislých dopravných značiek k 48 vybraným kultúrnym a turistickým cieľom na území kraja. V uplynulom roku bol systém doplnený o navigáciu k ďalším 17 turistickým cieľom.
Nové hnedé tabule upozorňujú na tieto ciele: Detská železnica, Botanická záhrada a Vyhliadková veža Hradová v Košiciach, Hrad Slanec a Kúpele Štós, Rímskokatolícky kostol Gelnica, Drevený krytý most a Kaštieľ v Kluknave, Rímskokatolícky kostol v Spišskej Novej Vsi, lokalita UNESCO Dreveník a Kaštieľ Hodkovce, Kaštieľ Borša a Tufové vínne pivnice Malý Horeš, Granárium – Esterházyovská panská sýpka Jablonov nad Turňou, Kláštor Bazilika Minor Michalovce, Pútnické miesto Klokočov a Gitarové múzeum Sobrance.
„V infraštruktúre cestovného ruchu má toto značenie mimoriadny význam. Hnedé tabule nielen pomáhajú v orientácii turistom, ale veľmi pozitívne ovplyvňujú aj povedomie miestnych obyvateľov, ich vzťah k regionálnym hodnotám a hrdosť na domáce prírodné i historické zaujímavosti. Je to jeden z krokov, ktoré môžeme urobiť smerom k zviditeľneniu našich regionálnych jedinečností. Na ne by mali nadviazať ďalšie aktivity, ktorých výsledkom bude lepší marketing nášho kraja, ktorý na toto územie pritiahne domácich i zahraničných turistov,“ skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.
Hnedé tabule označujú a zároveň propagujú turistické atraktivity na pozemných komunikáciách v regióne, usmerňujú toky návštevníkov k atraktivitám a zdôrazňujú regionálne hodnoty. V súlade s legislatívou sú návestné a smerové tabule v slovenskom jazyku, ich súčasťou sú medzinárodne uznávané piktogramy, ktoré pomáhajú pri orientácii návštevníkom z akejkoľvek časti sveta.
Prvé hnedé tabule sa na cestách v Košickom kraji objavili vďaka medzinárodnému projektu INFOTOUR (Značenie kultúrnych a turistických cieľov na pozemných komunikáciách po tematických trasách - A Kulturális és turisztikai helyszínek kijelölése az úthálózaton illetve a tematikus útvonalokon), ktorý realizoval Košický samosprávny kraj v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007-2013 s partnermi z maďarskej župy Borsód – Abaúj – Zemplén.
Autor/zdroj:
Zuzana Bobriková
Zverejnil:
Jozef Andrejko
Vytvorené:
26.01.2018 15:13
Upravené:
21.12.2021 16:22