Dve posledné jazdy Vlakom za UNESCOM v tomto roku

Séria výletov Vlakom za UNESCOM vyvrcholí dvoma jesennými jazdami. Prvá z nich sa uskutoční už v sobotu 28. októbra a koľajnice zavedú cestujúcich k Jasovskej jaskyni. Tá je najbližšou jaskyňou Svetového dedičstva UNESCO k metropole východného Slovenska. V jej okolí sa nachádza mnoho turisticky atraktívnych miest. Vlakom za UNESCOM vyrazíme posledný raz v tomto roku 17. novembra, keď výlet do Domice spestrí aj retrobus.

Vlak do Jasova sa, podobne ako predošlé výlety, vypredal už týždeň pred konaním akcie. Legendárny motoráčik vyzdvihne 150 cestujúcich z košickej železničnej stanice v sobotu o 8:00. „Jasovská jaskyňa je jednou z troch slovenských jaskýň, ktoré sa využívajú na liečbu dýchacích ciest inhaláciou jaskynného aerosólu. Žije v nej až 19 druhov netopierov a je jedným z najvýznamnejších zimovísk podkovára veľkého na Slovensku,“ uviedla riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Dodala, že ide o jednu z posledných možností dostať sa do jaskyne, ktorej sezóna sa končí tri dni po tejto jazde Vlakom za UNESCOM. Okrem samotnej jaskyne si turisti pozrú aj jasovský kláštor, medzevský hámor či Jasovskú skalu. Vlak sa do Košíc vráti podvečer, o 17:15.

Polovica novembra prinesie predĺžený víkend a posledná jazda Vlakom za UNESCOM: Do Domice je ideálnou príležitosťou, ako ho odštartovať. „Cestujúci sa teda počas tohto výletu dostanú do jedinej verejnosti prístupnej jaskyne na Slovensku. Domica totiž, ako jediná, nezatvára koncom októbra, ale sezónu ťahá až do konca kalendárneho roka. Zaujímavosťou tejto jaskyne je, že v nej v roku 1982 natáčali slávnu rozprávku Soľ nad zlato,“ pripomína L. Vargová Jurková. Okrem samotnej Domice, v ktorej objavili archeologické nálezy staré až 6-tisíc rokov, cestujúci tradične zavítajú aj k zaujímavým miestam v okolí. Naskytá sa im jedinečná príležitosť vidieť reformovaný Kostol sv. Juraja v Plešivci z 13. storočia alebo zrúcaniny hradu Plešivec. Tých, ktorí sa radšej od skupiny odtrhnú, môže zlákať aj kratšia túra za najkrajšími škrapovými poliami Slovenského krasu – Kečovskými škrapmi, s množstvom vzácnych živočíchov a rastlín. „Dopravu počas tohto výletu budeme kombinovať aj s retrobusom, ktorý potrebujeme minimálne na dovoz z Plešivca k Domici. Tento autobus ale pôjde už z Košíc, cestujúci si teda môžu vybrať rôzne kombinácie dopravy,“ uzatvára riaditeľka Košice Región Turizmus.

Podrobnosti výletu, možnosti dopravy a rezerváciu i kúpu lístkov záujemcovia nájdu na www.kosiceregion.com a www.unesconadosah.sk.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 27.10.2017 09:00
Upravené: 21.12.2021 16:16

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001