V Gelnici sprístupnili banskú štôlňu Jozef

Pri príležitosti 9. stretnutia zástupcov banských miest a obcí Slovenska v Gelnici v piatok 12. augusta slávnostne otvorili pre verejnosť štôlňu Jozef.

„Myšlienka jej sprístupnenia vznikla pred rokom na výstave fotografa Miloša Greislera, ktorý štôlne navštevuje a fotografuje. Opýtal som sa ho, či je reálne, aby aj u nás bola nejaká sprístupnená verejnosti. Odporučil mi, že štôlňa Jozef je taká, ktorá si vyžaduje najmenej opráv a tak sme sa do toho pustili," uviedol pre TASR primátor Gelnice Dušan Tomaško.

Takmer rok trvalo, kým dostali všetky povolenia. „Tri mesiace tam pracovali banskí nadšenci, chalani, niektorí skončili alebo ešte navštevujú Fakultu baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach a celé to dali do takého stavu, aby to mohlo byť sprístupnené," vysvetlil Tomaško.

K štôlni Jozef privedie návštevníkov z centra mesta náučný banský chodník so šiestimi informačnými tabuľami o histórii baníctva a banských dielach v tejto oblasti v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku. Začína sa na Baníckom námestí a vedie Turzovskou ulicou. Jeho vybudovanie finančne podporila košická Krajská organizácia cestovného ruchu.

V budúcnosti plánujú sprístupniť ďalšie časti štôlne. „Teraz je to okolo 120 metrov, druhá fáza projektu ráta so 700-metrovým úsekom a tretia fáza s 1200-metrovým," priblížil plány mesta primátor.

Pri príležitosti stretnutia zástupcov slovenských banských miest a obcí pribudol v Gelnici i Banský park, ktorý je oddychovou zónou. Mesto tam osadilo banské vozíky, lavičky, informačnú tabuľu, s informáciami o histórii baníctva v Gelnici a tiež atrakciu, pri ktorej sa môžu ľudia odfotografovať ako banícka rodina.

V pondelok až štvrtok sú vstupy možné od 10.00 do 14.00 h. V piatok, sobotu a nedeľu od 15.00 do 18.00 h. Mimo spomínaných časov prijíma mesto objednávky pre viacčlenné skupiny.

Štôlňu, ku ktorej vedie z centra mesta náučný banský chodník, denne navštívi priemerne zhruba 30 ľudí. S každým do bane ide sprievodca, ktorý podá odborný výklad o histórii nielen štôlne Jozef, ale aj baníctva v Gelnici. Záujem o vstup do štôlne majú podľa neho nielen Gelničania a návštevníci mesta, ale zaregistrovali už i turistov z Českej republiky, Francúzska či Brazílie.

 

Autor/zdroj: TASR
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 22.08.2016 08:00
Upravené: 20.12.2021 17:15

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001