Divotvorný balón odletí z Košíc
Už v nedeľu 5. júna 2016 si v Košiciach pri Dolnej bráne môžete vychutnať prvé predstavenie divadelnej hry pre deti Divotvorný balón. Predstavia sa v ňom herci a bábky Bábkového divadla v Košiciach a Zakarpatského akademického oblastného bábkového divadla v Užhorode BAVKA. Predstavenie je súčasťou cezhraničného projektu Cestujúce bábky, ktorý podporil Nórsky finančný mechanizmus.
Divadelná inscenácia je dobrodružstvom, ktoré spustia dvaja školáci, ktorí na balóne letia za pokladom, ktorý si vysnívali. Po stopách detí sa vydajú rodičia, aby ich priviedli späť. Lenže i oni podľahnú čaru navštívených miest a prenasledovanie sa mení na hru. Jej výsledkom je dobrodružný výlet so všetkým, čo k nemu patrí, s dávkou napätia i zábavy.
Cieľom projektu Cestujúce bábky je zvýšiť záujem najmladšej generácie o miesta, v ktorých žijú. Z dlhodobých prieskumov vyplýva, že klesá miera poznania rodného kraja, s čím ruka v ruke ide strata záujmu a nízka úroveň lokálpatriotizmu u najmladšej generácie. Prostredníctvom príbehov a povestí, ktoré sa k vybraným miestam viažu, chcú realizátori projektu zvýšiť povedomie detí o zaujímavostiach z ich bezprostredného okolia a vzbudiť hrdosť na tieto miesta. Košice, Rožňava, Medzev, Spišská Nová Ves a Vinné v Košickom samosprávnom kraji a Užhorod, Svaľava, Serednye, Mukačevo a Korolevo v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny ožijú starými príbehmi, aby prilákali pozornosť mladých.
„Každé z predstavení Divotvorného balóna bude mať aj rad sprievodných aktivít, ktoré pre deti pripravuje Krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj,“ približuje program Cestujúcich bábok výkonná riaditeľka KOCR KK Lenka Vargová Jurková.
Medzi najžiadanejšie sa iste zaradí virtuálna prehliadka Košického kraja Objav svoj kraj, vďaka ktorej si návštevníci zblízka prezrú množstvo atrakcií nášho kraja prostredníctvom digitálnej 3D aplikácie. Pre najmladšie deti je pripravené fotenie s cestujúcou bábkou a hercami divadelného predstavenia v Potulnom fotoateliéri. Vedomosti o kraji si mladší, ale aj tí skôr narodení budú môcť vyskúšať pomocou magnetickej tabule, na ktorej treba správne umiestniť vybrané zaujímavosti. Podobne zamerané sú aj pracovné listy, ktoré preveria, ako vedia deti odpovedať na otázku Poznáš svoj kraj?.
Veľmi populárne a často navštevované sú tvorivé dielničky, preto sú pre deti pripravené pečate, inšpirované príbehmi z miest – zastávok projektu Cestujúce bábky – ktoré si budú môcť vyrobiť z hliny a odniesť domov ako suvenír. Medzi sprievodnými aktivitami nebude chýbať ani nadrozmerná Superomaľovánka, inšpirovaná príbehom z vybranej lokality, ktorá iste podnieti fantáziu a tvorivosť detí. Menšie deti tu nájdu kreatívne detské hračky, ktoré im ponúkne Detský svet.
„Okrem týchto sprievodných aktivít, ktoré deti určite obohatia o množstvo nových zážitkov, sú pre deti pripravené aj ďalšie spestrenia a zaujímavosti v podobe zliav turistickej ponuky v okolí miest realizácie projektu,“ dopĺňa informácie Lenka Vargová Jurková.
Vďaka spoločnej histórii vnímajú realizátori projektu Cestujúce bábky územie Košického kraja a Zakarpatska ako významný celok, ktorý má aj z hľadiska rozvoja cestovného ruchu obrovský potenciál. Zmapovanie daností vybraných miest vyústilo do predstavenia spoločného kultúrneho dedičstva prostredníctvom tlačeného Minisprievodcu. V Minisprievodcovi okrem základných informácií dostanú návštevníci aj krátky príbeh z histórie, ktorý môže byť inšpiráciou pre hľadanie ďalších zaujímavostí.
Ak nestihnete predstavenie v Košiciach, môžete využiť príležitosť pozrieť si ho v ďalších termínoch, v pondelok 6. júna 2016 v Rožňave, alebo v utorok 7. júna 2016 v Medzeve.
Ďalšie predstavenie bude súčasťou Jánskych ohňov nad Šíravou, ktoré sa uskutočnia v sobotu 25. júna 2016 na Vinianskom jazere. Projekt „Cestujúce bábky“ vyvrcholí v piatok 26. augusta 2016 v Spišskej Novej Vsi. Divadelná inscenácia sa bude hrať v Spišskom divadle.
Projekt Cestujúce bábky je financovaný z grantu Nórskeho finančného mechanizmu a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu SR. Jeho partnermi sú: za Slovensko Košický samosprávny kraj, Bábkové divadlo Košice a Krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj. Za Ukrajinu sú dvaja partneri Zakarpatské akademické oblastné bábkové divadlo v Užhorode BAVKA a Asociácia študentov – ekonómov Zakarpatia ASEZ.
Významným výstupom projektu bude 10 historických rozprávkových príbehov, nakrúcaných priamo na miestach, kde sa odohrali. Ich televízne spracovanie pripravuje RTVS a vo vysielaní budú uvedené v roku 2017.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Jozef Andrejko
Vytvorené:
03.06.2016 15:00
Upravené:
20.12.2021 17:07