Desať rokov na „babette“ po Slovensku

Letná výstava vo Východoslovenskom múzeu na Námestí Maratónu mieru 2 v Košiciach je venovaná pamiatke nevšedného cestovateľa Ing. Jána Kašu, ktorý si po odchode na dôchodok zaumienil obísť na mopede značky Babetta všetky obce a sídla na Slovensku a najazdil spolu 42 194 km.

Cez hmotné artefakty z pozostalosti Ing. Kašu si pripomenieme desaťročie jeho putovania. Výstava má motivačný charakter. Snahou autorov je rozhýbať ľudí nielen k pohybu, ale aj vo všeobecnosti povzbudiť k aktivite. Ján Kaša môže byť inšpiráciou, nielen pre staršie ročníky, že ani po dovŕšení aktívnej pracovnej kariéry život nemusí byť monotónny, ale aj pre mladšie generácie, ktorých príklad Jána Kašu môže stimulovať k snahe o zanechanie originálneho svedectva svojho jestvovania na tejto zemi.

Dnešný konzumný spôsob života môže najmä v mladej generácii utlmovať odvekú túžbu človeka vykonať niečo čím ostane v povedomí, nemusí to byť len nejaký veľký čin, športový či pracovný výkon, vedecký objav, ale stačí aj dobre vykonávaná každodenná práca, ktorá sa môže pretaviť v životný odkaz jednotlivca. V prípade Jána Kašu to bolo jeho netradičné hobby, ktoré ho, aj vďaka filmovému dokumentu, ktorý bol o ňom natočený, navždy zapísalo do kruhu nevšedných osobností Slovenska.

Výstava potrvá od 1.7. 2016 do 31.8. 2016

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 01.07.2016 14:00
Upravené: 20.12.2021 17:08

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001