Zemplínske dožinky oslávia chlieb i víno

Zachovať dožinkové tradície zemplínskeho regiónu a zároveň priblížiť či pripomenúť ich obyvateľom žijúcim na tomto území, je cieľom dožinkových slávností s názvom „Chlebom a vínom“. Podujatie sa uskutoční v piatok 28. augusta v areáli trebišovského múzea a začne o 13. hodine. Organzátorom je Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína, kultúrne zriadenie KSK.

Podujatie vychádza z dožinkových tradícií, a preto aj sprievodné akcie sa budú niesť v tomto duchu. Návštevníci si budú môcť nielen pozrieť, ale aj vyskúšať mlátenie obilia a mletie zrna. Okrem toho budú mať možnosť pozrieť sa na zrod tokajského vína, ako aj ochutnať zlatý mok z výnimočnej vinárskej oblasti. Nebudú chýbať ani tradičné remeslá ako pletenie lana na unikátnom splietacom stroji z 19. storočia, ktorým sa Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove zapísalo v roku 2011 do Slovenskej knihy rekordov. Predstavia sa aj majstri drevorezbári, kováči, tkáčky pokrovcov, pernikárky a nezabudlo sa ani na pradenie na kolovrátku či mútenie masla.

Plagát
Plagát sa po kliknutí zväčší

Keďže sa múzeum primárne orientuje na poľnohospodárstvo, nebude chýbať ani prezentácia historických i súčasných poľnohospodárskych strojov. Možnosť podieľať sa na tejto prehliadke má aj verejnosť. Múzeum preto vyzýva milovníkov tradícií a histórie, aby priniesli a prezentovali svoje historické poľnohospodárske stroje a iné remeselnícke nástroje. Návštevníci si budú môcť vychutnať aj zážitkovú jazdu na historickom traktore s vlečkou.

Súčasťou podujatia je aj tradičná kuchyňa. Tá bude naozaj rozmanitá a v podaní folklórnych súborov z Čeľoviec, Čerhova, Slivníka a Zemplínskeho Klečenova priláka návštevníkov typickými vôňami zemplínskej kuchyne. Budú sa piecť hrubé lokše a tokajské koláče, ale aj variť kukuričná kaša, „zameška“, či lekvár v kotle. Deti sa môžu tešiť na prehliadku mini ZOO, jazdu na poníkoch, aktivity rozprávkovej krajiny Haliganda, súťaže a iné prekvapenia.

O 14. hodine odštartujú aj sprievodné akcie na pódiu. Začiatok bude tradične patriť odovzdávaniu dožinkového venca. Návštevníci budú mať naozaj z čoho vyberať, pretože sa na pódiu predstavia rôzne tanečné, ale aj spevácke žánre a nebudú chýbať ani divácke vinárske a kulinárske súťaže, či možnosť vyskúšať si podojiť kozu. Divákov roztancujú ľudové tance v podaní folklórnych súborov Žipovčan z Nižného Žipova a Čarnica z Košíc, írske tance tanečného súboru Merlin a súčasným tancom sa predstaví aj tanečník, Robert Suchý.

Hudobná časť programu prinesie jazzový spev (Andrea Imrichová), „pankpop“ (Peter Moski) a záver programu bude patriť populárnemu slovenskému spevákovi Robovi Opatovskému, ktorý spolu s deťmi rozžiari a rozozvučí areál múzea zapálením lampášikov a zaspievaním známej piesne Prší.

„Milí naši návštevníci, buďte opäť vítaní na našich trebišovských dožinkách. Dobré jedlo, dobré víno, dobrá nálada a priateľské stretnutia sú zárukou príjemne strávených letných dožinkových dní,“ pozýva na jedinečné podujatie riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína Beáta Kereštanová.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 19.08.2015 10:00
Upravené: 20.12.2021 16:42

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001