Návrat na Várhegy v Nižnej Myšli aj s novým obydlím

Už štvrtýkrát zažijú milovníci dávnych čias Návrat na Várhegy v Nižnej Myšli. V nedeľu 9. augusta sa v čase môžete vrátiť až do doby bronzovej. Na akropole opevnenej osady, ktorú od roku 1988 skúma Východoslovenské múzeum v Košiciach, predstavia aj druhú repliku príbytku z doby bronzovej.

Už týždeň pred podujatím sa nadšenci archeológie stretli na workshope, počas ktorého vymazávali steny kolového domu a budovali náznakovú rekonštrukciu vstupnej brány do opevnenej osady, ktorá tu stála pred zhruba 3500 rokmi.

Návrat na Várhegy prinášal doteraz možnosť vrátiť sa v čase v jednom zrekonštruovanom príbytku. Teraz pribudne druhá replika príbytku z doby bronzovej. „Je to kolový dom, konštrukcia nesie rákosovú strechu, steny sú vypletané prútím a následne omazané hlinou v niekoľkých vrstvách. Vo vnútri bude stáť pec," hovorí archeológ Ján Rákoš z Východoslovenského múzea v Košiciach.

V nedeľu 9. augusta od 13. hodiny je pre návštevníkov pripravený bohatý program. Hrnčiarsky workshop zameraný na výrobu keramiky v rukách no i na hrnčiarskom kruhu. Návštevníci sa dozvedia postup výroby keramických nádob od prípravy materiálu, samotnej výroby až po výpal v jame. Pripravené sú ukážky remeselného spracovania bronzu, jeho tavenia a odlievania priamo v areáli opevnenej osady. Pripravené sú aj ukážky spracovávanie kameňa a výroba kamenných nástrojov. Prezentovať sa bude aj výroba textilu na tkáčskom stave a výroba drôtu ťahaním.

Plagát

Deti budú môcť vyrobiť si rôzne drôtené šperky, zajazdiť si na koňoch či skúsiť streľbu z luku. Zoznámia sa tiež s prácou archeológov prostredníctvom školy malých archeológov. Svoje výrobku budú ponúkať rôzny remeselníci. Najkrajšie a najvzácnejšie nálezy z lokality si návštevníci budú môcť prezrieť v Myšľanskom obecnom múzeu.

V priestore bývalej centrálnej osady vidno pôdorysy odkrytých obytných objektov. Archeológovia sa spolu s nadšencami a členmi rôznych občianskych združení postupne snažia oživiť túto lokalitu a priblížiť, ako to tu v dávnej minulosti vyzeralo. Už od roku 2012 na vŕšku Várhegy stojí replika zrubovej chalupy z doby bronzovej.

Pred zhruba 3500 rokmi stála na miestnej vyvýšenine Várhegy – Hradný vrch pri obchodnej ceste medzi Baltským morom a Stredozemím opevnená osada, ktorá bola dôležitým mocenským centrom. V médiách sa táto lokalita neraz označuje podľa slávneho starogréckeho mesta ako "slovenské Mykény". Už od roku 1977 na tomto mieste realizuje Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) výskum pohrebiska a VSM od roku 1988 výskum opevnenej osady a akropoly.

Autor/zdroj: Dušana Smatanová, TASR
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 07.08.2015 10:00
Upravené: 20.12.2021 16:39

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001