Cikajúci chlapček dostal slovenskú partnerku
Pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do EÚ sa uplynulú sobotu v Bruseli prezentoval aj Košický kraj, ktorý pútal pozornosť autentické kroje z regiónov Abov, Spiš, Gemer a Zemplín.
Bruselský cikajúci chlapček dostal partnerku v slovenskom kroji. Bábika bola jednou z miniatúrnych reprezentantiek nášho tradičného umenia, ktorú pre túto príležitosť zapožičala Únia žien Slovenska. Kroje bábik boli vytvorené v rámci projektu „Minikroje“ podľa autentických krojov z regiónov Abov, Spiš, Gemer a Zemplín. Ich expozícia bola súčasťou prezentácie Košického kraja na oslavách 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie, ktoré sa uskutočnili v sobotu 3. mája 2014 v Bruseli.
Program šiestich regiónov Slovenska bol zložený z vystúpení folklórnych skupín, ukážok ľudových remesiel a ochutnávok slovenských špecialít. Kultúrne centrum KSK pripravilo aktivity, ktoré prezentovali Košický kraj ako „Kraj plný inšpirácie“.
Program začínal slávnostnou recepciou na bruselskej radnici. Delegáciu Košického samosprávneho kraja viedol jeho podpredseda István Zachariaš. Otvorenia sa zúčastnil aj Yvan Mayeur, primátor mesta Brusel, členka belgickej kráľovskej rodiny Princezná Lea, J. E. Ján Kuderjavý, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Belgickom kráľovstve a Luxemburskom veľkovojvodstve, Ivan Korčok, veľvyslanec Slovenskej republiky pri EÚ, zástupcovia L'ordre des Amis de Manneken-Pis (Rád priateľov Manneken-Pis) a mnoho ďalších hostí aj zo slovenských inštitúcií sídliacich v Bruseli.
Košický kraj sa predstavil ako región, v ktorom sú tradície nielen stále živé, ale aj skutočne inšpiratívne pre súčasnosť. Aj vďaka tomu je destináciou s pestrou ponukou atraktivít, ktoré sú unikátne nielen z pohľadu Slovenska, ale aj z pohľadu celej Európy. Kultúrne centrum KSK pripravilo prezentáciu s názvom „Tradičné netradične“. Tradičný ľudový odev reprezentovali krojované bábiky. Umelecké spracovanie ľudových motívov zastúpili modely šiat z kolekcie „Tradície“, ktorú pripravili študenti Strednej odbornej školy na Gemerskej ulici v Košiciach a dôkazom naozaj živej tradície boli ukážky využitia originálnych ľudových vzorov v rámci jedného z trendov súčasného odevného dizajnu.
Autor/zdroj:
Zuzana Bobriková
Zverejnil:
Jozef Andrejko
Vytvorené:
06.05.2014 06:00
Upravené:
15.12.2021 17:25