Buďme ako Pišta a zvládneme to

Tieto dni sú mimoriadne náročné nielen pre obyvateľov Košického kraja, ale pre celé Slovensko. Jediný spôsob, ako s novým koronavírusom účinne bojovať, je byť zodpovedný a disciplinovaný. Príkladom vzorného východniara je Pišta. Túto postavičku sme vytvorili, aby vám sprostredkovala najdôležitejšie odporúčania a rady, ako sa v týchto dňoch správať. S nadhľadom, ale plnou vážnosťou, buďme všetci ako Pišta a zvládneme to.

Pišta radí: Dodržujme zásady správnej hygieny

Platí, že v týchto dňoch je najlepšie zostať doma. Ak už musíte von, dodržiavajte zásady správnej hygieny.

Chcete vedieť, čo radí Pišta? Kliknite sem.
Pokojne si tento plagát vytlačte a vyveste u vás v bráne, alebo napríklad v predajni potravín.

Ak by ste chceli odporúčania Pištu šíriť na sociálnych sieťach, kliknite na obrázky.

Pišta dodržiava zásady správnej hygieny  Pišta dodržiava zásady správnej hygieny  Pišta dodržiava zásady správnej hygieny  Pišta dodržiava zásady správnej hygieny  Pišta dodržiava zásady správnej hygieny

Textový obsah z grafiky:

BUĎ VZORNÝ VÝCHODNIAR AKO PIŠTA

 • Ohľaduplný východniar sa aktuálne stráni veľkého množstva ľudí, hoci je zdravý. Ak aj náhodou potrebuje vybehnúť von, zakrýva si ústa a nos rúškom, šálom, a podobne.
 • Ohľaduplný východniar si často umýva ruky, hlavne, keď odniekiaľ príde a pred jedlom. Častejšie zapína aj práčku s oblečením.
 • Ohľaduplný východniar chodí nakupovať čo najmenej. Dezinfekčné prostriedky nevykúpi na rok dopredu, myslí aj na ostatných.
 • Ohľaduplný východniar dodržiava všetky odporúčané opatrenia. V týchto dňoch sa zaobíde bez diskotéky, návštevy kaviarne či piva s partiou. Halušky aj pirohy varí zásadne doma.
 • Dokonca, aj svojim deťom radšej vymyslí program za dverami bytu, aby ich vírus neohrozoval. Ohľaduplný východniar v týchto dňoch pred cestovaním uprednostní pohodlie domova – zacvičí si, zapne film, popozerá staré fotografie a konečne urobí poriadok v skrini. Na spoznávanie Slovenska ešte bude čas.
 • Ohľaduplný východniar za 14 dní zachráni veľa ľudských životov. Mimoriadne môže prežiť v pyžame celý deň.
 • Buď ako OHĽADUPLNÝ VÝCHODNIAR! Zachráň ľudské životy už dnes!
    

Pišta radí: Do autobusu len s rúškom

Platí, že v týchto dňoch je lepšie uprednostniť individuálnu dopravu.

Ak sa už potrebujete presúvať hromadne, pozrite sa, čo vám radí Pišta. Pokojne tento plagát vyveste napríklad na svojej autobusovej zastávke.

Pišta v autobuse len s rúškomPrikladáme aj formát pre tých, ktorí by chceli zdieľať na sociálnych sieťach.

Textový obsah z grafiky:

BUĎ VZORNÝ VÝCHODNIAR AKO PIŠTA

 • Ohľaduplný východniar vie, že rúško, prípadne rukavice nenosia v týchto dňoch len zdravotníci, ale všetci zodpovední ľudia. Zachraňovať ľudské životy tak dokážeme všetci.
 • Ohľaduplný východniar chápe, že do verejnej dopravy nemôže nastúpiť bez platného cestovného lístka a tiež bez rúška či respirátora. Ráta sa aj šál, alebo šatka.
 • Ohľaduplný východniar je inokedy zhovorčivý, no teraz sa zdrží siahodlhých debát so spolucestujúcimi. Nasadí si rúško a obdivuje krásy Zemplína, Abova, Spiša či Gemera.

Pišta radí: Myslime aj na seniorov

Platí, že v týchto dňoch je oveľa viac než inokedy dôležité nezabúdať na seniorov. Poobzerajme sa okolo seba, či nemáme vo svojom susedstve starších, ktorým sa zíde naša pomoc.

Pišta radí. Vyveste tento plagát vo svojom vchode a nabádajte k pomoci aj ľudí vo svojom okolí.

Dobré posolstvo slobodne šírte i na sociálnych sieťach:

Pišta myslí aj na seniorov  Pišta myslí aj na seniorov  Pišta myslí aj na seniorov  Pišta myslí aj na seniorov  Pišta myslí aj na seniorov

Textový obsah z grafiky:

BUĎ VZORNÝ VÝCHODNIAR AKO PIŠTA

 • Ohľaduplný východniar má oči otvorené a zaujíma sa aj o svojich starších, možno osamelých, susedov. Rád im pomôže s nákupmi liekov či potravín. Po ceste ku smetiakom ho jedno vrece s odpadkami navyše nezaťaží.
 • Ohľaduplný východniar starším susedom vysvetlí, že najdôležitejšie je zostať doma. Vychádzky nateraz môžu vynechať, veď jar ešte len prichádza. Keď už musia nevyhnutne opustiť byt, ohľaduplný východniar sa so seniormi v susedstve podelí, ak má rúško navyše. Zároveň upozorní na správne zásady jeho používania.
 • Ohľaduplný východniar má jasno v tom, že pomoc znamená aj milé slovo. Svojich starších susedov, ale aj rodičov či starých rodičov, ochotne upokojí a o nákaze im sprostredkuje oficiálne a overené informácie.
 • Ohľaduplný východniar vie, že seniori sú pri hrozbe koronavírusom najzraniteľnejšou skupinou. Preto sa im vyhýba, ak existuje šanca, že prišiel do kontaktu s nakazenou osobou. Aj v plnom zdraví komunikuje radšej cez dvere, prostredníctvom telefónu či domového zvončeka.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 23.03.2020 20:00
Upravené: 23.05.2022 09:53

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine