V Thálii ožije Slečna Netýkavka - Mamzelle Nitouche

Rozkošnú, nápaditú a dôvtipnú operetu francúzskeho skladateľa Hervéa a libretistov Milhauda a Meilhaca s názvom Mamzelle Nitouche (Slečna Netýkavka) uvedie 16. apríla 2015 v premiére Divadlo Thália.

Z predstavenia, Foto: AmiKassa.skKošické Divadlo Thália aj vo svojej jubilejnej sezóne ponúka čo najširší výber žánrov. K tomu určite patrí aj uvedenie ľahkej hudobnej zábavnej hry, ktorá má vysokú profesionálnu úroveň a dokazuje náročnosť tvorcov. Opereta skladateľa Hervéa a libretistov Milhauda a Meilhaca s názvom Mamzelle Nitouche (Slečna Netýkavka) potešila divákov už skoro všade vo svete. Podľa štatistických údajov len v Maďarsku bola medzi rokmi 1946 a 2012 naskúšaná štyridsaťštyrikrát. Uznávajú ju milovníci tohto žánru, veselých komédii a ľúbostných pesničiek.

Dostatočne zamotaný, často aj ťažko sledovateľný príbeh plný zvratov, ktorý aj na posledné chvíle dokáže prekvapiť, zavedie publikum do Francúzska na koniec 19. storočia. Opereta sa odohráva v dievčenskej škole s názvom Biela holubica, v divadle mesta Ponterey a v tamojších kasárňach. Slečna Denise je vychovávaná v ženskom kláštore, jej rodina ju chce za každú cenu vydať za bohatého aristokrata. Reťazec osudových náhod spôsobí, že nevinné dievča sa zrazu ocitne vo svete divadla, bohémy.

Denise sa stane oslavovanou a obľúbenou primadonou operety hudobného skladateľa a organistu Floridora, ktorý žije dvojitý život. Prirodzene ani toľko nestačí, príbeh sa ďalej zamotáva. V divadle je prítomný aj bohatý aristokrat, ktorý by si mal zobrať za manželku Denise, ktorú nepozná, ale do ktorej - ako do neodolateľnej, úžasnej herečky – sa v momente zaľúbi. Len v nasledujúcich dňoch zistí, že bohyňa jeho srdca nie je nikto iný, ako mravne vychovávaná panna, jeho nastávajúca manželka. Diváci dostanú odpoveď aj na také nesmierne dôležité otázky, že kam zmizli vlasy pána profesora, alebo kto bol ten bezostyšný grázel, ktorý si neustále robí žarty na úkor sestry vrátničky. Nedorozumenia, prezleky, chytľavé melódie a šťastný koniec – to všetko nemôže chýbať v zábavnom predstavení.

Mamzelle Nitouche ponúka zaujímavé charaktery, v Divadle Thália sa núka dokonalé obsadenie. Postavy sú mnohofarebné, situácie sú plné humoru, tajomstiev a prekvapení. V adaptácii významného maďarského dramatika Istvána Tasnádiho sa stal aj text ešte šialenejším, vtipnejším. Je obzvlášť dôležité, že cez jednu vrstvu príbehu má obecenstvo šancu pozrieť sa do zákulisia divadla. To je pre divákov vždy zážitok. Tvorivý tím Divadla Thália chce opäť dokázať, že aj takzvaný ľahší žáner sa oplatí robiť na vysokej profesionálnej a umeleckej úrovni. Toto predstavenie je poslednou premiérou tejto sezóny.

Réžie predstavenia sa ujal známy a obľúbený maďarský herec István Mikó, ktorý je považovaný za naslovovzatého odborníka hudobného divadla a ľahších žánrov. Mikó už viackrát pracoval v Košiciach, naposledy pred dvanástimi rokmi. Je tvorcom, s ktorým herci Divadla Thália radi spolupracujú. Do Košíc sa vracia ako starý známy aj pre divákov, aj pre umelcov divadla.

Autor/zdroj: Foto: AmiKassa.sk
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 14.04.2015 14:00
Upravené: 15.06.2021 10:06

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine