Ručné zvonenie v unikátnom dokumente

Tradičné ručné zvonenie a tradícia zvonárov na Slovensku boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva a je snahou, aby tento unikátny kultúrny fenomén bol súčasťou celosvetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Dokumentárny film o ručnom zvonení má premiéru 11. júna 2015 o 10:00 hod. v KINE MIER v Spišskej Novej Vsi.

K posledným ostrovčekom ručného zvonenia na Slovensku patria regióny Spiš a Gemer, kde túto tradičnú profesiu vykonávajú žijúci zvonári, zvonárky či mladí nadšenci.

Na pôde Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi, vznikol jedinečný dokument, ktorý sa venuje tejto problematike. Dokumentárny film „Ručné zvonenie na Železnej ceste“ sa snažil cez filmovú kameru, prostredníctvom „oral history“, zachytiť príbehy zvonárov v obciach Poráč, Štós, Gemerská Poloma, Gelnica a Smolník. Ako spomína jeden z protagonistov filmu „...každý zvon má svoju dušu, a tým nás volá k sebe...“

Plagát

Zvon volá a oznamuje, je to „žijúca bytosť“ oslovujúca každého - veriaceho, neveriaceho, ateistu. Stáročia slúži v rukách človeka a pre človeka ako artefakt jeho duchovného a kultúrneho odkazu. Iba skutočná ľudská ruka mu dáva ten pravý úder vnímajúc citlivosť jeho srdca a rozoznieva ho do melódie, ktorú mu určil jeho tvorca.

Premiéra dokumentárneho filmu je vo štvrtok 11. júna 2015 o 10:00 hod. v KINE MIER v Spišskej Novej Vsi. Vstup voľný.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 25.05.2015 14:41
Upravené: 17.06.2021 13:18

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine