Rozprávka o Čertovi a Kači v celkom nových šatách

Na veselú tancovačku, do komnát kráľovského zámku ale aj do pekla vás zavedie Bábkové divadlo v Košiciach v novej bábkovej rozprávke Čert a Kača, ktorá mala premiéru 14. a 16. februára 2014.

Hra Petronely Dušovej vychádza zo známej českej rozprávky Boženy Němcovej, ktorá už bola mnohokrát spracovaná divadelne, operne a aj filmovo. Košické spracovanie prináša nový pohľad na známu rozprávku ako na večný mužsko-ženský alebo žensko-mužský konflikt s humornou nadsázkou.

Deti sa zoznámia s hádavou a papuľnatou Kačou, ktorá by sa iba zabávala a najradšej zo všetkého stále tancovala. Ale s neupravenou a zafúľanou dievčinou nikto tancovať nechce. Kača je však tancom natoľko posadnutá, že sa rozhodne tancovať hoc aj s čertom. A čuduj sa svete, ten sa zjaví ako skvelý pánko a tanečník. Avšak, keď chce čert odísť, odrazu sa mu na krk zavesí Kača a nechce ho pustiť. Čertovi tak nezostáva nič iné, len sa do Pekla vrátiť aj s Kačou. No aj v Pekle by Kača najradšej rozkazovala a zabávala sa, a tak ju čert musí odniesť späť. Oslobodí ju valach Miško, ktorý ju vezme z pliec čerta.

„Vybrala som si rozprávku Čert a Kača, ktorú som upravila a napísala pre dvoch hercov,“ uviedla režisérka Petronela Dušová. „Som rada, že herci s ktorými mám možnosť pracovať sú hraví, tvoriví, otvorení novým formám a sú pre mňa zdrojom inšpirácie.“

„Teší nás, že náš repertoár obohatí ďalšia klasická rozprávka, aj keď je trochu zmodernizovaná pre 21. storočie a veríme, že si nájde cestu k divákovi,“ dodáva umelecký šéf divadla Ivan Sogel.

K umeleckému zážitku dopomáha aj skvelá hudba známeho košického hudobného skladateľa Mariána Čekovského, ktorú nahrali Kandráčovci. Inscenácia s výtvarným riešením Miroslava Dušu vychádzajúceho z ľudových motívov sa stane súčasťou repertoáru a diváci si ju budú môcť pozrieť v pravidelných reprízach.

Autor/zdroj: Radovan Kurilko, BD
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 14.02.2014 14:00
Upravené: 14.06.2021 10:07

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine