Minulosť je história, budúcnosť je tajomstvo...

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie KSK a Vydavateľstvo SLOVART pripravili pre širokú verejnosť v piatok 14.marca 2014 o 16:30 hod. v priestoroch knižnice na Lipovej ulici 3 stretnutie s autorom knihy Hrdzavý kríž Vojtechom Czoborom. Priamo od neho sa dozviete niečo o šokujúcom tajomstve, ktoré skrýva Pálffyovská hrobka.

V roku 2013 sme na knižných pultoch mali možnosť spoznať jeho prvú úspešnú knihu s názvom Potomkyňa. Je to strhujúci príbeh o najväčšom tajomstve katolíckej cirkvi. Odkrýva fakty, ktoré sa snaží cirkev utajiť. Pútavo opísané historické udalosti, ktoré sa odohrali aj v našich slovenských obciach a mestečkách. Okrem Bratislavy sa hrdinovia knihy ocitajú v gemerskej obci Štítnik, v druhej polovici knihy zas na fare v Smoleniciach, či v Mútnom na Orave.

V polovici marca 2014 príde na pulty kníhkupectiev Vydavateľstvo SLOVART s druhou knihou Vojtecha Czobora s názvom Hrdzavý kríž. Príbeh z prostredia grófskej rodiny Pálffyovcov a Czoborovcov sa začína tesne pred vojnou v tridsiatych rokoch minulého storočia. Odvíja sa pôsobením farára v malej dedine Smolenice na úpätí Malých Karpát, kde si tento človek vytvoril všetky podmienky na zneužívanie malých chlapcov, miništrantov i odchovancov osobitnej školy pre hluchonemých, ktorú založí. Dej sa posúva aj ďalej a názov je nielen symbolický, ale v diele zohrá aj konkrétnu úlohu. Viac však neprezradíme. „Každý predsa máme svoje tajomstvá. Práve ony nás robia jedinečnými. A existujú také, ktoré nás môžu stáť život. Alebo nás môžu doviesť k závratnému dedičstvu, či odhaleniu pravdy o našom pôvode, o láske, ktorá prekonala smrť, o božích mlynoch, ktoré melú pomaly, ale isto...“ dodala Zuzana Šeršeňová, editorka z Vydavateľstva SLOVART.

Vojtech Czobor, ktorý sa narodil na Slovensku, bol v útlom veku tichý utiahnutý chlapec. Detstvo prežil pod smolenickým zámkom. Napriek miništrovaniu zmaturoval a vysokoškolský diplom získal na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Po určitom období však prišiel v jeho živote veľký zlom. „Stal som sa posledným emigrantom republiky. Zobral som kompletnú rodinu, psa Tedyho a gitaru a na malej fiatke sme podnikli strastiplnú cestu do Nemecka. Čakala ma úplne iná práca, iní ľudia, iné skúsenosti“ prezradil Vojtech Czobor.

 

Autor/zdroj: Tatiana Bachňáková, GKPD
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 11.03.2014 15:00
Upravené: 14.06.2021 10:07

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001