Krakovské tradície – Kohútie bratstvo a Lajkonik

Výstava Krakovské tradície – Kohútie bratstvo a Lajkonik, ktorej vernisáž sa uskutoční 7. mája 2015 o 10:00 hod. v Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru 2 v Košiciach, je pokračovaním príbehu o krakovských tradíciách. Najväčšou atrakciou bude 7. mája 2015 o 13:00 hod. na Hlavnej ulici v Košiciach tradičný sprievod Lajkonika a členov Kohútieho bratstva v slávnostných uniformách.

Tento príbeh sa začal v roku 2012 vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach spolu s expozíciami krakovských betlehemov z kolekcie Historického múzea mesta Krakov. Aktuálna výstava ukazuje dva iné prejavy mestského folklóru, ktoré sú nerozlučne spojené s dejinami a architektonickým obrazom Krakova.

PozvánkaKohútie bratstvo za zrodilo spolu s vybudovaním krakovského opevnenia. Vzniklo ako spolok, ktorý mal za úlohu učiť mešťanov brániť mesto pred prípadnými nájazdmi nepriateľov. V priebehu stáročí si vytvorilo bohatý ceremoniál. Hlavnými prvkami bol každoročný turnaj o titul streleckého kráľa a pestrý sprievod bratov v uliciach Krakova. Symbolom Krakovského bratstva sa stal strieborný kohút, ktorým je dekorovaný každý kohútí kráľ, ako atribút získanej hodnosti. Je veľdielom zlatníckeho umenia z roku 1565.

Tradícia Lajkonika je spojená s legendou o odrazenom nájazde Tatárov, ktorý sa odohral v roku 1287. Tá hovorí, že Krakov obránili pltníci žijúci neďaleko mesta, v dedinke Zwierzyniec. Pltníci rozbili tatársky oddiel a najšikovnejší z nich sa prezliekol za zabitého chána a na jeho koni sa vybral do Krakova. Pochod Lajkonika, ktorý dnes pripravuje HMMK, je každoročným pripomenutím si tejto udalosti. Bohato zdobený odev Lajkonika pochádza z roku 1904 a spája v sebe tradične poľské a orientálne prvky.

Obe krakovské tradície sú na výstave predstavené ako udalosti patriace do bohatého a živého krakovského folklóru. Súčasťou výstavy sú originály odevov a doplnkov, ktoré používali Kohútí bratia a Lajkonik pri slávnostných obradoch. Samotné ceremónie dokumentuje početný obrazový a fotografický materiál, ktorý je súčasťou výstavy.

Výstava potrvá do 20. septembra 2015.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 04.05.2015 10:00
Upravené: 15.06.2021 10:06

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine