Jaskyne drakov v Galérii bašta
Výstava z dielne Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva je venovaná fenoménu draka a jeho výskytu a úlohe v náboženstve, mytológii v ľudových rozprávkach a v dielach učencov. Od 9. júla do 13. septembra ju môžete vidieť vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, v Galérii bašta na Hrnčiarskej 7.
Draky sú mýtické tvory, ktoré sa vyskytujú v rozprávkach, legendách či povestiach väčšiny národov Európy a Ázie už od najstarších dôb. Kým v Európe predstavujú zlo, nešťastie a útrapy, vo východnej Ázií (najmä v Číne a Japonsku) sú symbolom šťastia, úrodnosti a plodnosti. Draky mali prevažne podobu plazov, čo ich spája so zemou. Ukrývali sa najmä v jaskyniach. Časť výstavy je preto venovaná archeologickým nálezom v jaskyniach.
No viera v draky ako skutočné tvory nebola vlastná len prostým ľuďom. Ako samostatný živočíšny druh ich vyčleňovali viacerí významní prírodovedci v stredoveku i novoveku. V učebných spisoch sú vykresľované „skutočne žijúce“ dračie obludy, ktoré vypchaté často zdobili zbierky zaujímavosti šľachticov alebo cirkevných hodnostárov. Údajné dračie pozostatky sa používali pri liečení rôznych neduhov a chorôb.
Až v 18. a 19. storočí sa začali objavovať názory, že kosti obrovských tvorov, ktoré boli nachádzané v mnohých jaskyniach Európy, nepatrili bájnym drakom ale jaskynným medveďom, vymretým pred mnohými tisícmi rokov. Početné pozostatky týchto obrovských cicavcov sa nachádzajú i v slovenských jaskyniach a ich objavovanie oddávna podporovalo predstavy ľudí o krvilačných a tajomných drakoch, žijúcich v týchto podzemných priestoroch.
Výstava Jaskyne drakov je rozdelená na tri časti. Prvá je venovaná fenoménu draka, jeho výskytu a úlohe v náboženstve a mytológií, ale i v ľudových rozprávkach a povestiach. V ďalšej časti sú prezentované názory učencov na draka ako skutočné zviera a postupný vývoj vedeckých názorov. Posledná časť sa týka jaskynného medveďa, ktorého pozostatky z jaskýň oddávna podporovali predstavy ľudí o žijúcich drakoch.
Autor/zdroj:
Dušana Smatanová
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
09.07.2015 13:00
Upravené:
17.06.2021 13:22