Aký bude rok 2014 v kultúre na Gemeri

Po roku, ktorý bol preplnený kultúrou, prichádza rok obyčajný, ale nie menej náročný. Pre kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja bude znamenať podobnú prácu, ako doteraz. S neveľkým balíkom peňazí chcú ponúknuť stálym, ale aj novým návštevníkom zaujímavé podujatia. Ich pracovníci sú zvyknutí na skromné podmienky, napriek tomu robia maximum pre ľudí v regióne. Snažia sa vymýšľať, improvizovať, niekedy doslova čarovať. Majú svoju prácu radi a vedia, že pre mnohých obyvateľov sú jediným zdrojom kvalitnej kultúry. Košický samosprávny kraj je zriaďovateľom 24 kultúrnych zariadení. Ich riaditeľov sme oslovili s otázkou: Čím bude pre vás a vašu kultúrnu inštitúciu zaujímavý rok 2014?

Jozef Csobádi, riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave:

Dominantou našej práce v roku 2014 bude vývoz výstav do Maďarska, Poľska a do dvoch sesterských organizácií na území Slovenska. Máme deväť putovných výstav s trojjazyčnou textáciou, ktoré sú kedykoľvek k dispozícii, čo nám dáva možnosť širokej prezentácie. Očakávame ďalší záujem o ne. So zvláštnou zvedavosťou, aký bude výsledok, sa púšťame do prípravy výstavy Runové písmo. Súčasťou budú praktické ukážky s figurínami, natáčanie filmu o príprave a materiálnom zabezpečení pomôcok a podkladov, ako aj samotnej realizácie písma. Na tretí pokus sa nám v našom areáli snáď podarí taviť železo, tak, ako to robili naši predkovia v šachtových peciach pred tisíc rokmi. Veríme, že úspech budú mať naše projekty Andrášiho dňa či ukážok modrotlače, pohnúť sa chceme konečne s prezentáciou starých rožňavských pohľadníc. Dokončiť chceme rekonštrukciu čelnej fasády budovy riaditeľstva múzea - objekt prvej rožňavskej manufaktúry. V roku 2013 sme dostali len polovicu zo žiadaných finančných prostriedkov, preto sme museli rozdeliť rekonštrukciu fasády na polovicu. Opravovala sa len po prvú rímsu vo výške prvého poschodia.
http://www.banmuz.sk/

Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave:

Po náročnom, ale vydarenom roku 2013, by sme radi udržali latku úspešnosti našich podujatí, i keď vieme, že to nemusí byť jednoduché. Iste budeme múdrejší, keď sa dozvieme o úspešnosti našich projektov, ktorých sme podali neúrekom. Budova Gemerského osvetového strediska je od minulého roka v rekonštrukcii, čo nás obmedzuje v mnohých smeroch. Zároveň je ale toto prechodné obdobie vzrušujúce, pretože konečne už reálne plánujeme naše nové aktivity, ktorým sa budeme venovať v novom Dome tradičnej kultúry Gemera. Čaká nás úloha adekvátne si pripomenúť 20. výročie podujatia Rok na Gemeri, pokračovanie a rozšírenie aktivít rozprávkového kráľovstva Tašíkova a množstvo nových podujatí, ktoré budú akousi predprípravou činností v novom Dome TĽK - napríklad letná miniškola pre tvorbu animovaného filmu, či zahájenie detskej EtnoUniverzity. Keďže sme počas rekonštrukcie GOS-ky dočasne ubytovaní v rožňavskej hvezdárni, tak sa tešíme nielen z prekrásnej prírodnej scenérie, ale aj z pocitu, že sme predsa len o čosi bližšie ku hviezdam, ako ostatní kolegovia.
http://www.gos.sk/

Iveta Kyselová, riaditeľka Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave:

Minulý rok sme prešli na nový knižničný systém, priebežne čitateľov učíme, ako s ním on-line pracovať, ako si z domu môžu rezervovať knihy, predĺžiť výpožičku, pozrieť svoje konto, ako hľadať knihu a pod. Medzi podujatiami, ktorými chceme zaujať, je už januárová výstava fotografií s besedou Alexander Jiroušek a Arizona. Marec je stále mesiac kníh, chystáme rôzne besedy a aktivity pre verejnosť, autorské besedy aj celoslovenské podujatie Deň ľudovej rozprávky - alebo aj Deň s Dobšinským (17. marca). Týždeň slovenských knižníc vyvrcholí 4. apríla medzinárodným podujatím pre deti Noc s Andersenom, budú pripravené rôzne aktivity, súťaže, dobrodružstvá a deti budú nocovať v knižnici. Pokračovať bude Týždeň detskej knihy a v máji Noc literatúry- medzinárodné verejné čítanie svetovej literatúry pre dospelých. V máji a júni chystáme aj 10. ročník prírodovednej súťaže pre žiakov ZŠ Za krásami Slovenského krasu a Čitateľský Maratón 2014 - hlasné čítanie detí. Na jeseň Slovensko v histórii - vedomostnú regionálnu súťaž pre žiakov ZŠ. Začíname už pripravovať aktivity na rok 2015 - Rok Ľudovíta Štúra.
http://kniznica-rv.sk/

 

Autor/zdroj: Zuzana Bobriková
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 27.01.2014 16:24
Upravené: 14.06.2021 10:07

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine