Odhaľte Tajomstvo medovníkového srdca v Zemplínskom múzeu
Minulosť aj súčasnosť symbolu Vianoc predstavia 24. novembra v Michalovciach.
Zemplínske múzeum v Michalovciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sprístupní 24. novembra 2022 v suterénnych priestoroch kaštieľa výstavu „Tajomstvo medovníkového srdca“.
Ide o prevzatú výstavu, ktorú pripravilo Východoslovenské múzeum v Košiciach a svoju premiéru mala v novembri 2017. V Michalovciach ju návštevníci môžu zhliadnuť do 10. marca 2023. „Medovnikárstvo sa nám všetkým už tradične spája s vianočným obdobím. Výstava predstaví nielen históriu a osobnosti medovnikárstva a voskárstva, ale jej súčasťou bude i unikátna remeselnícka dielňa Lefterovcov, ktorá bola jednou z posledných košických medovnikárskych rodín. Tá spolupracovala i s ďalšími významnými rodinami Novellyovcov, Maurerovcov a Jánom Manczákom, ktorí sa tomuto remeslu v minulosti tiež venovali. V neposlednom rade prezentáciu dobových nástrojov doplnia aj predmety medovnikárov z Michaloviec - Jozefa Fedora a Jána Zimmermanna, ktoré opatruje naše múzeum“, povedala riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková. Výstava je venovaná genéze a vývoju medovnikárskych foriem, prezentované sú drevené historické formy z 18. a 19. storočia, po zmene technologického postupu výroby sa pridaním cukru v medovnikárstve začali používať formy plechové. Výroba medovníkov podliehala v priebehu stáročí rôznym módnym trendom.
Na výstave isto zaujme nielen náradie a medovníky vyrobené pomocou drevených i plechových foriem, ale i súčasné medovníčky z dielní šikovných medovnikárok. Zároveň je doplnená o exponáty z významných medovnikárskych miest ako Banská Bystrica, či Banská Štiavnica. Kurátorkou výstavy je Mgr. Ľudmila Mitrová, etnografka Východoslovenského múzea v Košiciach.
Autor/zdroj:
Zemplínske múzeum v Michalovciach
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
22.11.2022 08:00
Upravené:
08.02.2023 12:52