Štartuje súťaž Vráťme knihy do škôl. Motivuje deti čítať, ale aj písať

Súťaž je určená je pre materské, základné a stredné školy na celom Slovensku, uzávierka je 1. 4. 2024.

Obľúbená čitateľská súťaž je tu opäť. V centre pozornosti dvanásteho ročníka projektu Vráťme knihy do škôl je motivovať deti k čítaniu kníh. Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v písaní mikropoviedok. Súťaž je určená je pre materské, základné a stredné školy na celom Slovensku. Po prvý raz sa do projektu zapája aj Košický samosprávny kraj.

„Výsledky poslednej medzinárodnej štúdie OECD PISA ukázali, že na Slovensku potrebujeme zamakať na čitateľskej gramotnosti žiakov. Preto sa aj my na Košickej župe pridávame k projektu Vráťme knihy do škôl, ktorý pomôže našim školákom nielen viac čítať, ale aj čítať medzi riadkami. Verím, že žiaci na chvíľku odložia displeje a v spoločnosti knižných hrdinov zažijú dobrodružstvá, aké sa skrývajú len na stránkach kníh. Osobne sa teším aj na poviedky, ktoré s plným nasadením svojej fantázie napíšu sami,“ hovorí predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.        

Princíp súťaže je jednoduchý. Stačí si prečítať ľubovoľnú knihu a napísať o nej krátky referát v rozsahu maximálne dve strany. Čitateľ má objasniť, prečo si vybral práve túto knihu a čo mu dielo prinieslo. Škôlkari nakreslia obrázok s pomocou učiteľa či rodiča. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať buď text, obrázok alebo oboje. V súťaži sa neposudzuje literárna kvalita príspevkov, dôležité je čítať. Z doručených príspevkov sa víťazi pre jednotlivé kategórie určujú žrebovaním.

„Vráťme knihy do škôl je krásny projekt, ktorý si získal nielen moje srdce, ale najmä obrovské množstvo priaznivcov po celom Slovensku. Fandím mu preto, lebo podporuje záujem o knihy a motivuje k čítaniu. Verím, že aj vy sa radi začítate do zaujímavých príbehov z histórie, ďalekých krajín, fantasy svetov, ale aj zo súčasnosti. Je to čas, ktorý venujete iba sebe, rozširujete si obzory, či slovnú zásobu. A to vám nikto nikdy nezoberie,“ vysvetlil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. 

Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v písaní mikropoviedok. Tie majú mať rozsah jednu až dve normostrany. Uzávierka súťaže je 1.4.2024. V hre je aj množstvo zaujímavých cien. Ocenená bude aj najaktívnejšia škola ako aj Knižní anjeli, ktorí vedú mládež k literatúre. Na túto cenu navrhujú študenti knihovníka, učiteľa slovenského jazyka či vychovávateľa, ktorý u žiakov podporuje záujem o čítanie. Slávnostné vyhlásenie víťazov a odovzdávanie cien sa uskutoční 23. apríla v Bratislave a 24. apríla v Košiciach.

Súťaž Vráťme knihy do škôl organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s občianskym združením Učenie s úsmevom ako aj s ďalšími samosprávnymi krajmi na Slovensku. 

Viac informácii o projekte nájdete na webe súťaže.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Mgr. Andrea Štefanová
Vytvorené: 15.02.2024 11:38
Upravené: 15.02.2024 12:30

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001