Zdravie prilieta na krídlach včely
Dávajú nám včely iba med? Čo je perga? Sú včelie produkty alergény? Čo je apiterapia? Akých zdravotných neduhov nás vedia zbaviť včelie produkty? Odpovede na tieto i mnohé iné otázky súvisiace s vplyvom včelích produktov na ľudské zdravie sa dozviete v Zemplínskej knižnici v Trebišove 25. apríla 2018 o 16. hodine
Pozvanie na netradičnú prednášku prijala naša jediná slovenská apikonzultantka Iveta Krajňáková.
Iveta Krajňáková - je nadšená propagátorka produktov včiel, ktorá precestovala tisíce kilometrov za poznaním účinkov medu, navštívila mnohé špecializované výstavy, apiterapeutov i kliniku, kde liečia včelím jedom. Včelie produkty sama užíva a občas si ľahne do „domčeka“ nad úľmi, ktorý má pri dome, aby vdychovala úľový vzduch a relaxovala.
Apiterapia (z lat. api – včela a gr. therapeia – liečba) je umenie využívať produkty včiel (med, peľ, materská včelia kašička, včelí jed, propolis, včelí vosk, medovina) na zvýšenie energie tela a zlepšenie zdravotného stavu. I keď na Slovensku, podľa našej platnej legislatívy, sa nedá v tejto súvislosti otvorene hovoriť o „liečbe“, v niektorých krajinách sveta (napr. Rusko, Ukrajina, Rumunsko, Izrael) je apiterapia uznávaným medicínskym odborom. Na účely apiterapie slúžia všetky produkty, ktoré sa dajú nájsť vo včelom úli a to nielen med, ale aj obnôžkový peľ, perga, propolis, materská kašička, trúdie mlieko, včelí jed, telíčka mŕtvych včiel, a tiež extrakt vijačky voštinovej, včelieho parazita. Apiterapia je využiteľná vo všetkých terapeutických odboroch, buď samostatne alebo v kombinácii s inými terapiami. Je to pravdepodobne najstaršia liečebná metóda.
Autor/zdroj:
Janka Vargová, Zemplínska knižnica Trebišov
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
24.04.2018 10:39
Upravené:
21.07.2021 16:30