V Spišskom divadle o ľuďoch znechutených zo sveta, v ktorom žijú

Spišské divadlo uviedlo v stredu 14. februára prvú premiéru hry od súčasného švajčiarskeho dramatika Igora Bauersimu norway.today. Ide o druhý titul v štúdiu divadla v aktuálnej sezóne. Druhá premiéra je vo štvrtok 15. februára.

Réžie sa zhostil Michal Jasaň. Diváci sa môžu tešiť na príbeh o mladých ľuďoch, ktorí sú znechutení zo sveta, v ktorom žijú, a snažia sa pochopiť samých seba.

Autor s českými koreňmi napísal hru norway.today v roku 2000 pre nemecké divadlo Schauspielhaus Düsseldorf. V rokoch 2003 a 2004 bola najviac inscenovaným dielom na nemeckých divadelných scénach. Preložená bola do viac ako 20 jazykov a vo svete sa hrala asi v 140 divadlách.

Igor Bauersima sa v tomto prípade inšpiroval skutočnou udalosťou, keď dvaja mladí ľudia, ktorí sa zoznámili prostredníctvom internetu, spáchali samovraždu spoločne skokom zo 600-metrového útesu Preikestolen v Nórsku.

„Už pred 18 rokmi autor vnímal, aká doba – doba ´chirurgického pripútania sa k mobilnému telefónu´ – nastupuje a kam smeruje dnešná mládež," poznamenala dramaturgička Spišského divadla Ivana Brošková.

Režisér Michal Jasaň upravil hru do takej podoby, aby v sebe niesla odkaz hlavne pre mladú generáciu, ktorá akoby sa strácala v skutočnom živote a žila v inom svete – vo svete internetu, moderných technológií, tabletov a mobilov. „Hovorí sa, že na internete je všetko. Inscenáciou by som rád položil divákovi otázku, či je to naozaj tak," zhodnotil režisér.
 

Autor/zdroj: Tlačová agentúra SR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 15.02.2018 08:00
Upravené: 21.07.2021 15:59

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine