Šup ho s kožuchom cez plecia s Hraškou!

Gemerské osvetové stredisko pozýva všetkých záujemcov o tradičnú ľudovú kultúru na výstavu kožených výrobkov. Od 14. mája do 1. júna 2018 môžete nahliadnuť do Domu tradičnej kultúry Gemera a dozvedieť sa viac o kožiarstve, garbiarstve a kožušníctve.

Etnologička Petra Oravcová, ktorá je autorkou výstavy, spracovala v priebehu minulého roka terénny výskum, počas ktorého zdokumentovala činnosť dvoch tradičných výrobcov zo stredného Gemera, Rudolfa Kubeja a Dušana Petra. Títo dvaja remeselníci sa venujú spracovaniu kože a výrobe kožuškov, opaskov, tašiek, či iných kožených výrobkov. Výsledkom je originálna výstava, ktorá máji hosťuje v Dome tradičnej kultúry Gemera.


„Koža a kožušina sú najstaršie suroviny na ochranu ľudského tela pred nepriazňou počasia. Kožuch slúžil nielen ako odev, ale aj na označenie príslušnosti v skupine, či regióne, bol ozdobou aj najcennejšou súčasťou ženskej výbavy - nevesta si musela naň zarobiť alebo ho zdedila,“ vysvetľuje Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.

Na označenie výrobcov, ktorí sa zaoberajú spracovaním kožušín sa v nárečí a hovorom jazyku používa označenie kožušník. V minulosti to bol kušnier, blanár, grznár, granár, švač, fošník, kožiar, či kožkár. Kedysi sa výrobcovia rozdeľovali na tých, ktorí len spracúvajú a šijú kožušinové výrobky, a tých ktorí ich len ozdobujú. Postupne sa tieto činnosti spojili do jedného remesla.

Výstava prezentuje výrobky súčasných spracovateľov kože, ktorých je už na Slovensku málo, o to vzácnejšie sú ich poznatky a skúsenosti pre odborníkov. A verejnosť určite zaujmú precíznym spracovaním kvalitných kožených a kožušinových výrobkov.

Výstava je pre verejnosť prístupná každý pracovný deň od 9.00 hod. do 15.00 hod. alebo po dohode. Vstup na ňu je voľný.

Autor/zdroj: Gemerské osvetové stredisko
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 14.05.2018 16:02
Upravené: 22.07.2021 16:34

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine